Více než čtyři desítky let čekala Základní škola v Louce na větší opravu. Letos však děti z této horňácké obce půjdou se začátkem školního roku do nového. Stavaři se již pustili do úprav.„Na střeše byly některé původní tašky ještě z roku 1891. Když zapršelo, zateklo nám až do přízemí. Některé trámy jsme museli vyměnit, stejně tak i latě. Oprava byla už nutná," uvedla starostka Louky Anna Vašicová.

Za více než čtyři miliony korun navíc obec vyměnila dřevěná okna za plastová a školu, kterou navštěvují čtyři desítky dětí, zateplila. „Upravovali jsme také přízemí. Pracovníci vysekali vodu a natáhli potrubí. Museli oškrábat staré omítky a dát nové. Udělali i sádrokartonový strop a vymalovali. Nové jsou i podlahy, třídy jsme upravovali. Na tyto práce jsme dostali příspěvek necelých dvě stě tisíc," sdělila starostka. Opravy se dotkly šatny, jídelny, kabinetu pro učitele i vyučovacích tříd.

Kromě sedmi zaměstnanců, které podpořil úřad práce, obec na výpomoc přijala i tři klienty Ligy vozíčkářů. Ti mají sníženou pracovní schopnost prvního a druhého stupně. „Děvčata nám pomohla umýt, pouklízet nebo zamést. Za tuto práci byly velmi rády. Říkaly, že si tímto způsobem připadají užitečné. Jinde mají problém nějaké zaměstnání sehnat," poukázala Vašicová.

Opravami za více než čtyři miliony korun prochází Základní škola v Louce. Budova dostala nová okna, střechu a časem firma dokončí i fasádu. Hotovo má být do konce listopadu. Interiér přízemí školy ale zazáří novotou už první školní den.S handicapem

Podle Anety Vidurová z Ligy vozíčkářů funguje na Hodonínsku od června nový projekt nazvaný Směrem k práci. „Za ty necelé dva měsíce se nám podařilo zaměstnat osm lidí se zdravotním postižením. O dalších místech jednáme. V předchozích dvou letech jsme vyjednali zaměstnání pro více než dvě desítky lidí s handicapem," přiblížila Vidurová. Ta zároveň dodala, že dlouhodobé působení na Hodonínsku se Lize vozíčkářů vyplácí. „Zaměstnavatelé už umí místa pro lidi se zdravotním postižením vytvářet a nabízet lépe, což je výrazný posun. Zvlášť v regionu, který bojuje s dlouhodobou nezaměstnaností," zamyslela se Vidurová.

Podle mluvčí Úřadu práce Kateřiny Beránkové přibývá také lidí, kteří vykonávají veřejně prospěšné práce u obcí. Na Hodonínsku jsou jich nyní více než čtyři stovky. „Nejčastější pozice jsou úklidové a údržbové. Obce je využívají i k péči o zeleň nebo jako pomocné provozní pracovníky. Působí ale také pro jiné subjekty, například pro charity," vyjmenovala Beránková.

Další v plánu

V Louce chtějí v opravách školy pokračovat. Projekt na dokončení prvního patra už mají hotový. „Počítáme s celkovou rekonstrukcí a výměnou stropů. Letos jsme tedy hlavně vymalovali stěny, ve kterých jsme vyměnili okna," uvedla Vašicová.

Interiér školy, včetně výměny oken, střechy a přední strany fasády, má být hotový, ještě než děti usednou do lavic. Boční a zadní stěny budovy pak firmy zateplí až během školního roku. „Počítáme, že opravu budeme mít do konce listopadu hotovou," poznamenala starostka.

Podle ředitele školy Vladislava Vystrčila dětí v lavicích v posledních letech přibývá. Bylo tedy nutné budovu předělat. „Letos budeme mít třiačtyřicet dětí. Vloni jsme měli sedmatřicet. Do dvou let se máme dostat dokonce na padesát žáků, takže demografická křivka jde nahoru," sdělil Vystrčil.

Opravami za více než čtyři miliony korun prochází Základní škola v Louce. Budova dostala nová okna, střechu a časem firma dokončí i fasádu. Hotovo má být do konce listopadu. Interiér přízemí školy ale zazáří novotou už první školní den.