„Prodej pozemků jsme řešili už na minulém zastupitelstvu, kde neprošel. Na podnět zastupitele Koláře jsme smlouvu upravili tak, aby město Veselí, v případě, že bude nový majitel pozemky v budoucnu prodávat, mělo předkupní právo,“ vysvětlil místostarosta Veselí nad Moravou Vilém Reichsfeld.

Sport na loukách

Jak doplnil, jde o asi pětadvacet hektarů luk a polí ve veselské části Na Hatích. Vyrůst by na nich měl velký sportovní areál, který bude určený především turistům a hostům zámku. Jeho prodejem by Veselí nad Moravou vydělalo zhruba pět milionů korun. Už teď je více než pravděpodobné, že by peníze šly do opravy Panského dvoru. Důvod? Kvůli úsporným opatřením vlády premiéra Nečase je možné, že Veselí přijde o sedm a půl procenta z celkové částky, kterou mělo na opravu dostat od státu.

„Zatím nevíme, jestli částku šesti milionů dostaneme nebo ne. Projekty, které stát podpoří, se ještě budou vybírat. Proto zatím počítáme s tím, že bychom částkou, kterou získáme prodejem pozemků, doplatili rekonstrukci Panského dvora,“ přiblížil místostarosta.

Regionální operační program Jihovýchod, který rozděluje peníze pro Jihomoravský kraj a Vysočinu, kvůli nejistotě všechny své dotační výzvy v srpnu zmrazil a vyčkával, jak dopadnou jednání s vládou. Proti plánovaným úsporám v oblasti evropských dotací se totiž postavil Svaz města a obcí i Asociace krajů v čele s jihomoravských hejtmanem Michalem Haškem.

Po několika jednáních vláda minulý týden své rozhodnutí změnila a schváleným projektům v celé republice slíbila podporu až do roku 2013. „Pro letošní rok je schváleno šest set padesát milionů korun, pro příští rok jedna miliarda, sto tisíc korun, na další dva roky je slíbeno čtyři sta milionů korun,“ upřesnila před časem Kateřina Kurková z Regionálního operačního programu Jihovýchod.

Kromě prodeje pozemků bude veselské zastupitelstvo řešit i pronájem objektů společnosti Wessels, a to areálu Salajka, zahradnictví a bývalé galerie V zámeckém parku. „Tyto objekty jsme chtěli odkoupit. Zastupitelstvo ale pozemky v majetku města nechce prodat hned, ale až v momentě, kdy dojde ke kolaudaci zámku,“ uvedl jednatel společnosti Studio Anarchitekt, která za rekonstrukcí zámku stojí, Jiří Soukup.

V prostorách Salajky by mělo v budoucnu vyrůst technické zázemí pro hotel. „To znamená určitá část skladového zázemí nebo zázemí pro zaměstnance. Městu jsme navrhovali, že by bylo část objektu vhodné využít na info nebo cyklocentrum,“ řekl Soukup. Areál zahradnictví by se měl proměnit v oranžérii a wellness, která bude upravena dle původní podoby. „K tomu bude klubová část, další ubytovací kapacity a sportovní zázemí případně s venkovní golfovou akademií. Samozřejmě určené jak návštěvníkům, tak i plné veřejnosti,“ uzavřel Soukup.

ZUZANA ČERNÁ
ZUZANA TAUŠOVÁ