I když elektřina neproudí ke sloupům u každé rekreační chaty, zaplatí obec za světlo až pětadvacet tisíc korun za rok. Projekt na rekonstrukci ještě není úplně zpracovaný, je ovšem jasné, že díky modernějším žárovkám ušetří Tvarožná Lhota na platbě za elektrickou energii tisíce.

Plány na opravu vítají i chataři a provozovatelé služeb u turistů a rekreantů oblíbené přehrady. „Sloupy jsou staré přes půl století. Jsem rád, že na Lučině nechává obec v posledních dvou letech svítit světla po celý rok i přes zimu, i když v létě zhasínají už o půlnoci. Mohla by zůstat rozsvícená kvůli rekreantům," zamyslel se provozovatel Hospůdky pod majákem Jiří Kuruc.

Tomu se ale nelíbí hromadění odpadků zvláště v hlavní sezoně. „Je to hrůzostrašné, lidé sem vozí kdeco, přestože je ve Strážnici sběrný dvůr. Mělo by se to nějak hlídat," doplnil Kuruc. Se stavbou podružného sběrného dvora obec počítá také. „Máme jej v plánu, připravujeme projekt, ale musí být podpořený penězi. Za rekonstrukci zaplatíme okolo sto padesáti tisíc korun, budeme samozřejmě usilovat o dotace. Chtěli bychom, aby vše bylo do příští sezony hotové," uzavřela starostka Bílová.

Pozemky na chaty prodala obec před válkou, před padesáti lety na místě německé střelnice začala vznikat nádrž Lučina.