Sdružení nestraníků nasadilo především zástupce Kyjovska. Jeho lídrem je kyjovský starosta František Lukl. Dvojkou je ředitel kyjovské nemocnice Petr Svoboda, devítkou nenkovický starosta Petr Zálešák, jedenáctkou blatnický starosta Vladimír Hanák a dvanáctkou primáš cimbálky Martin Hrbáč. „Dlouho jsem přemýšlel, jestli se mám pustit do martýria krajských voleb a byl to právě Petr Svoboda, který mě spolu s dalšími starosty přesvědčil. Není možné jen psát petice a rezoluce, je nutné do krajské politiky aktivně vstoupit," říká kyjovský starosta.

Nemalé cíle

Cíle jeho sdružení jsou nemalé. „Naší ambicí je dosáhnout dvojciferný výsledek a být třetím nejúspěšnějším volebním uskupením v podzimních volbách. Spoléhám na to, že náš okres bude tahounem a zbylých šest třešinkou na dortu. Volič z jakékoliv části kraje si u nás svého kandidáta určitě najde," je přesvědčený Lukl. Ve volební kampani se podle něj bude zrcadlit i téma kyjovské nemocnice a výsledky současného vedení Petra Svobody. „Každý může vidět, jak rychle a nenásilně vyřešil situaci v nemocnici, a to nejen po personální stránce, tak i ekonomické. Pejchlovy resty, dluhy a přešlapy vyřešil bravurně. Stejně nenásilně, a přesto úspěšně budeme léčit i další oblasti v kraji, které jsou infikované, zanícené a bolavé," prohlásil lídr Nestraníků.

Ještě o dva lidi více z hodonínského okresu zapsali do kandidátky Nezávislí. Jejich jedničkou je hodonínský starosta Igor Taptič, trojkou mutěnický starosta Dušan Horák, pětkou mutěnický velkovinař a bývalý šéf tamního fotbalu Miroslav Jagoš, šestkou pak rohatecký starosta Miroslav Králík.

„Sice by bylo naprosto ideální, kdyby rozložení kandidátů bylo rovnoměrné. Ale jsem rád, že mám takovou podporu a že starostové za mnou stojí," řekl lídr kandidátky Nezávislých Igor Taptič. Hlavním bodem programu Nezávislých je podle něj zajistit dostatek a rovnoměrnost pracovních příležitostí.

„Chceme, aby se služby dostaly ve větší míře blíže k lidem z regionů, tedy do okresních měst a do obcí. Chceme takový systém, aby jednotlivým regionům zůstal zachovaný v plné šíři přístup ke vzdělání a ke zdravotnictví," nastínil další body programu hodonínský starosta. Předností kandidátů Nezávislých je podle jejich lídra znalost místních problémů.

„Na naší kandidátce nejsou lidé ze stranických sekretariátů, ale starostové a kandidáti, kteří už byli zvolení, mají důvěru voličů a jsou prověření praxí. Nyní chtějí být také u rozhodování v kraji," uvedl Taptič.

Brněnský politolog Michal Pink je skeptický vůči dosti regionálně složeným kandidátkám. „Je otázka, jak moc je schopná překročit hranici svého okresu. Zřejmě nedostanou tolik hlasů, aby dosáhli na mandát. Jejich hlasy ale mohou chybět etablovaným kandidátkám, jako jsou KDU, ODS, ČSSD, případně TOP 09," nabídl svůj pohled Pink.

Nejvíce z Veselska

Poměrně největší podíl kandidátů z Veselska a Strážnicka mají monarchisté z Koruny české. Z devatenáctičlenné kandidátky obsadili hned dvanáct míst. „Naše regionální složení zřejmě v krajských volbách výhodou nebude. Mohli bychom ale oslovit tím, že jsme silně křesťanskou stranou," myslí si lídr jihomoravské Koruny české a vnorovský veterinární lékař Jiří Čížek. Základem programu strany je ale návrat zemského uspořádání, což by se v důsledku dotklo i hranic Jihomoravského kra­je.

Je zajímavé, že dvojkou kandidátky je jednaosmdesátiletá Marie Salmová, která by zřejmě v monarchistickém zřízení mohla užívat titulu hraběnka.

Podle politologa Michala Pinka ale čtyři pětiny voličů vůbec neví, kdo na kandidátkách je. „Volič se často rozhoduje iracionálně, na základě pohnutky. U některých partají jsou voliči rozhodnutí bez kampaní, například u ODS, KDU či KSČM. Naopak například u Strany zelených se volič rozhoduje osmačtyřicet hodin před volbami," dodává politolog z brněnské Masarykovy univerzity.