Před dvanácti lety založili mikulčičtí včelaři kroužek pro děti. Nespokojili se ale pouze s teoretickou výukou svých následovníků a na okraji obce pro ně začali tvořit Včelařskou zahradu. Místo, ve kterém se děti učily o historii včelařství, medonosných rostlinách a stromech, ale i samotné práci se včelami. Po letech má tato zahrada následovnici. Včelařské arboretum, ležící na pozemku obce Lužice, v části zvané Kratiny, se pro včelaře i veřejnost oficiálně otevře v sobotu osmnáctého června.

„Posláním i nosnou ideou tohoto místa, je snaha zapojit do interaktivní činnosti spojené s přírodou a včelařstvím co nejvíce lidí všech generačních skupin,“ uvedl hlavní iniciátor celé akce a zároveň i zakladatel včelařského kroužku pro mikulčické děti Vladimír Uhrovič s tím, že inspirací včelařům bylo školící zařízení Českého svazu včelařů v Nasavrkách na Chrudimsku.

Ti mikulečtí společně s jejich svěřenci z Mikulčic, Lužic i Hodonína už na jediném včelařském arboretu na Moravě, odpracovali desítky hodin. Sedmnáct arů pozemku bylo nejprve potřeba vyčistit, upravit či vykopat jámy pro výsadbu stromů i keřů, jako lípa, javory, akát, vrby nebo dub.

Areál však není pouze o floře, jehosoučástí je i dřevěný srub. Díky napojení na elektřinu i vodu se stal ideálním zázemím nejen pro malé a velké včelaře, ale i pro děti z hnutí Brontosaurus či školáky z lužické základní školy. „Naši žáci se už na to, jak toto místo vzniká, byli podívat. Do budoucna jsme se také domlouvali na tom, že bychom právě ve srubu absolvovali se žáky hodiny přírodovědy a přírodopisu. Právě v těchto předmětech se totiž učí o hmyzu a není nic lepšího, než když děti uvidí, jaký je život v úlu naživo,“ pochválil ředitel školy Miroslav Hunča.

Plánu včelařů jsou ale širší. V areálu včelařského arboreta chtějí pořádat různé exkurze pro děti ale i turisty. Ti se dozvědí o přírodě, její ochraně, včelách, včelařství či včelích produktech. Během těchto akcí si budou moct zájemci vyzkoušet svou zručnost při výrobě včelích rámků nebo si vytvořit upomínkové předměty ze včelího vosku. Na návštěvníky lačné po informacích pak čeká stálá výstava, která ukáže dlouhou cestu člověka a včely během lidských dějin, zároveň však seznámí i s léčivými účinky včelích produktů.

„Do tvorby arboreta hodláme aktivně zapojit děti ze základní školy a hnutí Brontosaurus. Chceme, aby přebíraly patronát nad sazenicemi stromků a keřů, o které by se po dobu školní docházky staraly. Měly by se účastnit již samotné výsadby, kde by je odborník poučil o tom, jak se má o stromek a keře pečovat,“ doplnil Uhrovič.

Zájemci o včely, čmeláky a včely samotářky si mohou při návštěvě prohlédnout i včelnici a díky skleněnému úlu si udělají představu o tom, jak včelí život funguje.

Nové zázemí si pochvalují i včelaři z okolí. „Musím se přiznat, že jsem o tom, že podobné arboretum budou v Lužicích mít, ani nevěděl. Určitě je to ale dobrá věc hlavně pro mládež,“ poukázal například včelař ze Vřesovic Miroslav Vaculík.

Včelařské arboretum, které se nachází na dobrém místě a je od severu a severozápadu chráněno malým lesíkem, vyšlo včetně stavby srubu na půl milionu korun. Na další úpravy ale ještě čeká.