Nový park vznikl v oblasti, kterou před téměř třemi roky zpustošilo tornádo. Na ploše přesahující pět hektarů návštěvníci nyní objeví pikniková posezení, pobytové sítě, pozorovatelnu, kopec s chodníčkem se vzpomínkovou tabulí připomínající katastrofu z června 2021 a také okno do krajiny.

Ústřední dominantou parku je nová vodní plocha s moly, lávkou a kamenitou pláží.

„Hlavním motivem je vytvořit místo pro lidi i pro přírodu. Místo, které bude cílem procházek místních obyvatel, s možnostmi pro odpočinek a trávení volného času. A zároveň místem, kde se může rozvíjet příroda,“ popsala záměr nového přírodního parku Markéta Sprinzlová, vedoucí kunovického ateliéru Florstyl, který se zabývá zahradní a krajinářskou architekturou.

Vinutí zdejších cest připomíná meandry řek. Vodní plochy odpovídají tůním v blízkých lužních lesích. Dále tady jsou prosvětlené háje, květnaté louky i samostatné stromy. Prostor nabízí i propojení mezi cyklostezkou na Hodonín a areálem Cihelny.

„Park je tvořený dvěma trasami, jedna z nich spojuje právě cyklostezku a plochy u Lužáku. Pak je tady procházková trasa, která se vine úplně bokem,“ nastínila architektka.

close Otevření nového přírodního parku Ploštiny v Lužicích, který se nachází mezi cyklostezkou na Hodonín a Lužákem. info Zdroj: Deník/Petr Turek zoom_in Otevření nového přírodního parku Ploštiny v Lužicích, který se nachází mezi cyklostezkou na Hodonín a Lužákem.

Připomněla, že přírodní park má také své obyvatele, mezi nimiž je několik druhů žab, včetně skokanů a rosniček. Dále tu žije řada druhů hmyzu, a to i ty, které požírají larvy komárů. Pobyt na vodní hladině si vyzkoušela i dvojice labutí. Naopak lužické děti nové jezírko uvedly až na třetím místě ve svém žebříčku oblíbenosti. Ještě více se jim totiž podle miniankety Deníku líbila pozorovatelna a kopec s chodníkem.

Jak zmínil lužický starosta Tomáš Klásek, z lokality totálně zpustošené ničivým tornádem vznikl nový přírodní park, který se stává autentickou a příjemnou součástí obce. Proměna zdejšího prostoru vyšla na osmatřicet milionů korun. Na úhradě nákladů se podílely dotačně Státní fond životního prostředí, Jihomoravský kraj, nadace Via, Generali Česká, Partnerství.

Téměř třináct milionů korun šlo na park z potornádové sbírky pro Obec Lužice.

VIDĚLI JSTE? Nové graffiti krášlí okraj sídliště v Hodoníně, umělci vyšperkovali zeď

Uměleckou ozdobou sídliště Jihovýchod je zídka na jeho okraji u Konečné ulice. | Video: Deník/Lukáš Ivánek