„Oficiálně přivítáme naše hosty na předhodovém večeru tuto sobotu. Do pondělního krojového průvodu vykročí po boku našeho starosty také ti francouzští," informovala lužická místostarostka Jana Ambrožová.

V úterý se pak Francouzi setkají se členy některých spolků a prohlédnou si podlužáckou obec. „V šestnáct hodin se koná slavnostní setkání se členy zastupitelstva a občany při příležitosti desátého výročí partnerství obcí," přiblížila místostarostka.

Organizačně pobyt hostů zajišťuje obec spolu s Klubem česko-francouzského partnerství. Delegace ze země galského kohouta se zúčastní cyrilských hodů, podívá se do Rožnova pod Radhoštěm, Kopřivnice, Lednice, Hodonína či do vinných sklepů ve Valticích. „Bydlet budou v hostitelských rodinách," sdělila Ambrožová.

Podle bývalého starosty Isdes Zdeňka Johana desetileté partnerství značně sblížilo obě vesnice a mělo vliv především na poli kulturním a sportovním. „Jazykové bariéry, které se ze začátku zdály nepřekonatelné, se rozplývají, a to i s pomocí moderních komunikačních prostředků. I když se hlavním komunikačním jazykem mladých stává angličtina, komu to překáží? Samozřejmě že nikomu, nejsme v časech přehnaného lingvistického šovinismu," řekl exstarosta.

Kdy a kde vůbec hledat počátky družebního záměru? V roce 2003 na zasedání zastupitelů Isdes. Tam přišel s myšlenkou partnerství s některou z vesnic v Evropské unii Didier Contu. „Návrh byl s nadšením přijat. Téměř současně rodina Peckova z Lužic navrhla to samé právě starostovi Isdes," popsal začátky Johan.

Jak dále uvedl, nedávno zesnulý malíř Jaroslav Pecka a jeho žena Ludmila, sochařka, byli dlouho přátelé jeho rodiny.

Dohodu o partnerství nakonec v roce 2004 schválili Lužičtí a v lednu následujícího roku ji na zasedání zastupitelů v Isdes potvrdilo také hejtmanství regionu Loiret. O Lužicích ale tehdy Francouzi nevěděli téměř nic. „Objevili jsme dokonalou a dynamicky se rozvíjející vesnici se zásobami ropy a lignitu a především nezanedbatelnou vinařskou produkcí. Přijetí překonalo naše očekávání a zůstali nám na něj dodnes nezapomenutelné vzpomínky," dodal bývalý starosta.