„Letos šňůru splétáme podruhé. Inspirovali jsme se právě u Francouzů, kteří se jako celá západní Evropa připojují k charitativní akci Teleton. Rozhodli jsme se udělat něco podobného v Lužicích, ale protože nám je přece jen bližší Mikuláš než Teleton, tak jsme akci nazvali S Mikulášem do Francie,“ řekla místostarostka Lužic Jana Ambrožová. Jako Teleton pomáhá dětem, tak i v Lužicích měla akce charitativní podtext. Návštěvníci mohli přispět buď na partnerství Lužic a Isdes, nebo pomoct indickým dětem.

„Adoptovali jsme dvě indické dívenky Nishu a Princiu. Nishy zemřeli rodiče a Princia má nemocného otce, a tak jim ročně posíláme asi deset tisíc korun. Z toho se jim zaplatí pomůcky do školy a také uniforma,“ vysvětlila žákyně lužické základní školy Věra Kotásková.

Peníze děti získávají na vánočních koncertech, plesích a jiných akcích, ale hlavně sběrem starého papíru.

„Letos jsou ale výkupní ceny papíru tak mizerné, že mají děti problém peníze získat. A tak jsme se rozhodli, že podpoříme jeden druhého a dáme dětem možnost, aby tady mohly lidem o adopci vyprávět,“ doplnila místostarostka.

Šňůru přátelství příchozí zájemci splétali na speciálním strojku, který Lužicím zapůjčili přátelé z Isdes.

„Loni jsme chtěli namotat provaz dlouhý do půlky cesty, ale nakonec se nám podařilo „ujet“ cestu celou. No a letos to zvládneme také, “ upozornil předseda v únoru založeného Klubu česko-francouzského přátelství v Lužicích Karel Dostál. Šňůra byla nakonec dlouhá 145 metrů. „Co metr, to deset kilometrů. Jinak bychom to samozřejmě nestihli,“ dodal Dostál.

Na předvánoční akci se ale také předvedly děti z lužické mateřské, základní a umělecké školy. Tanečním, pěveckým a hudebním vystoupením patřilo celé dopoledne. Po obědě se zase mohli ukázat rodiče, kteří si dali diktát.

„Diktát psali i naši přátelé ve Francii. Jsme domluvení, že se spojíme přes webkameru, abychom si řekli, jak diktát dopadl, a povykládáme si, co celý den dělají,“ informovala ještě Ambrožová. K večeru si dali dostaveníčko v lužické sokolovně ještě Mikuláši, andílci a čerti.

Spolupráce s francouzským Isdess s Lužicemi bude mít příští rok pětileté výročí. Obě partnerské obce se setkávají každý rok. „Letos na byli naši francouzští přátelé u nás na hodech, a příští rok pojedeme my tam,“ prozradil Karel Dostál.