„Na první pohled vypadají standardně, ale již v okamžiku, kdy s nimi chcete manipulovat, zjistíte, že pracujete s úplně jiným vybavením. Bariatrické lůžko je mnohem těžší, i bez pacienta je potřeba sil alespoň dvou sester nebo zdatného sanitáře,“ popisovala novinku vrchní sestra chirurgického oddělení Jaroslava Petrová. Kvůli tomu, že zdravotníci potřebují pacienty vyvážet i na zákroky, jsou lůžka vybavená i elektrickým motorem.

V hodonínské nemocnici v současnosti provádí dva typy bariatrických zákroků. Gastrický bypas a tubulizaci žaludku. Při nich zmenší žaludek nebo zkrátí trávící trakt tak, aby se lidem se závažnou formou obezity podařilo dlouhodobě snížit jejich váhu.

Areál vyškovské nemocnice.
Nemocnice na jihu Moravy lákají lékaře náborovým příspěvkem. Dají i stovky tisíc

„Operujeme pacienty nejen z Jihomoravského kraje, zájem o tyto zákroky významně narůstá. Bariatrické operace výrazně zlepšují kvalitu života a snižují riziko jiných vážných onemocnění,“ uvedl primář chirurgického oddělení Martin Man.

Manažerka hodonínské nemocnice Bohdana Kuzmová Křepinská zároveň upozornila i na celkovou obměnu nemocničních lůžek. Kromě bariatrických má nemocnice i nová ergonomická za více než šest milionů korun.

Jak nespavost ovlivňuje mozek?
PODCAST: Mozek v noci neusíná. Život s nespavostí může být peklem, říká neurolog

Díky potřebnému náklonu pomáhají na jednotkách intenzivní péče jak k rychlejšímu zotavení pacientů, tak i ke snížení fyzické i psychické zátěže personálu, který o nemocné pečuje čtyřiadvacet hodin denně.

„Jsou již výhradně s elektrickým polohováním a zajistí veškerý komfort pacientů i rychlejší léčbu. Pomohou zejména osobám, které jsou dlouhodobě upoutané na lůžko. Jsou moderní, modulární a mají ergonomicky řešenou konstrukci, takže jsou pro pacienty velmi pohodlná. V této fázi obměny přišla nová lůžka na JIP chirurgického a JIP interního oddělení a na stanice interního a chirurgického oddělení. A v obměně budeme pokračovat,“ přislíbila náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Naděžda Kwašniewská.