„Afghánské děti si nemají čím čistit zuby, jelikož si nemohou dovolit koupit zubní kartáček. Jistě každý víme, jak to bolí, když je v zubu kaz. Řekl jsem si, že jim musím pomoci,“ vysvětluje postavička na plakátu k akci. Slibuje, že dá všem vědět, jak sbírka dopadla.

„Akce navazuje na to, že armáda do oblasti dodala nedávno zubařské křeslo. Přímo afghánský ministr se pak angažoval v tom, že je třeba větší osvětu v zubní hygieně,“ uvádí Něnička. Proto se rozhodl dětem v Lógaru pomoci tím, že jim zajistí alespoň pořádné zubní kartáčky, nové a nepoužívané. Ty je možné předat nejen v muzeu, ale i na různých sběrných místech.

Jelikož akce nabrala díky internetu obrátky, jsou sběrná místa nejen například v blízkém Veselí nad Moravou při domu dětí a mládeže, ale také v Brně, Šumperku či Bohumíně. „Přišly mi dokonce i kartáčky z Německa. Celkem už jich je přibližně tři stovky,“ uvádí provozovatel muzea.

Sbírka trvá do konce května. Jak dopadla, se lidé dozvědí při červnových vojenských dnech ve Vlkoši.

Kdo chce pomoci a současně udělat něco pro své zdraví, může se o víkendu se lvíčkem Mírou vydat na pochod. Vyráží v sobotu 14. dubna v 8.30 od vlkošského muzea směrem ke šlapadlu v Ratíškovicích. To bude pro účastníky na krátkou dobu po dosažení cíle k dispozici zdarma.

Startovné je padesát korun a samozřejmě jeden zubní kartáček v hygienickém balení. Kartáček poputuje k dětem do Lógaru, padesátikoruna Mírově nejlepší kamarádce stonožce, což je postavička reprezentující stejnojmennou humanitární organizaci. Ta organizuje po celém světě pomoc dětem v různě postižených oblastech.

Lvíček Míra má ale větší plány, než jen sbírku kartáčků. Military muzeum ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR připravuje obsáhlý projekt, ve kterém bude Míra přibližovat dětem na školách v celé republice život v armádě.