Sezona hub už na Slovácku pomalu končí. Ale některým mladým teprve začíná. Právě v těchto dnech vyráží desítky lidí z regionu sbírat nechvalně známé lysohlávky. Jde o houby vyvolávající halucinogenní stavy. Na houbičkách, jak jim jejich příznivci říkají, se dá totiž vedle psychotropních účinků také slušně vydělat.

„Cena jedné lysohlávky se pohybuje od pěti korun nahoru. Znám lidi, kteří si je potom buď suší a nebo nakládají například do medu, aby si při zimních večer okořenili dlouhé chvíle,“ popsal mladík, který si nepřál být jmenovaný, záměry svých vrstevníků.

Průměrně si příznivci houbiček dávají dávky od patnácti do pětadvaceti kusů. „Větší dávky už by mohly pro konzumenty lysohlávek znamenat nebezpečí. Člověk má totiž halucinace, je nesoustředěný a roztěkaný. Navíc, když má člověk špatnou náladu, tak mu houbičky mohou způsobit silné stavy úzkosti, které nemusí dopadnout dobře,“ varoval mladík.

Nebezpečné deprese

Před halucinogenními stavy varuje i mykolog Václav Koplík. „V žádném případě bych to ke konzumaci nedoporučoval. Vyvolané deprese mohou doslova ohrozit na životě. Člověk nerozezná realitu, myslí si například, že je pták, což může špatně dopadnout. Také v depresích, které houba vyvolává, si může člověk ublížit,“ řekl mykolog.

Podle něj naštěstí nízké polohy okresu Hodonín lysohlávkám nepřejí. Proto musí mládež vyrážet za Brno nebo na Vysočinu. Za minimum nadmořské výšky označil mykolog čtyři sta až pět set metrů nad mořem. Podle neověřených zpráv prý občas lysohlávky rostou v Bílých Karpatech na Radějovsku.

Přestože mladí lidé ze Slovácka se mezi kamarády sběrem či užíváním lysohlávek až tak netají, policie okresu tento problém de facto nezná.

„Jiné drogy samozřejmě občas řešíme, ale lysohlávky zatím vůbec,“ uvedl mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník.

Autoři: Zdeněk Šmýd a Rudolf Půlkrábek