Jedním z nich je Skiareál Filipov, kde mají milovníci sjezdového lyžování k dispozici hned tři vleky a především půlkilometrovou uměle zasněžovanou a osvětlenou sjezdovku. „V provozu je od druhého ledna, a i když se oteplilo, tak sněhu máme dost. Bez problémů jej udržujeme třicet až čtyřicet centimetrů," informoval prezident provozovatelů veselského Sportovního klubu lyžování, Luboš Žák.

Největší příliv rekreačních sportovců tam zaznamenávají za pěkného počasí a o víkendech. „Areál si velice oblíbili zejména hosté ze Slovenska, je jich snad víc než polovina," podotkl Žák. Přímo u sjezdovky mohou využít služeb půjčovny lyží, snowboardů, přileb či lyžáků. Ta funguje stejně jako lyžařská škola od středy do neděle pro zájemce bez rozdílu věku.

Mnohem hůře jsou na tom u nedaleké Nové Lhoty, tam je totiž sjezdovka mimo provoz. „Nelyžuje se, počasí je nevyzpytatelné, v současnosti je jako na jaře, devět stupňů. Řešíme tak dostatek vody pro technický sníh, pro sjezdovku je zapotřebí nafoukat osm tisíc kubíků a zatím je tam nádrž jen na tisíc kubíků vody," objasnil situaci novolhotský starosta Antonín Okénka s tím, že další nádrže jsou sice vyprojektované, ale nevybudované.

„Začali jsme také upravovat pozemky a nakonec chceme všechno udělat tak, aby byl areál závislý jen na technickém sněhu. Zároveň se hledá vhodný kompromis pro chráněnou krajinnou oblast," uvedl starosta. Běžkaři se na upravených trasách nad Novou Lhotou objevili naposled minulý týden, na jeho sklonku totiž roztál sníh.

Uhřickou sjezdovku letošní zimu nevzkřísí už ani případná sněžná bouře. „Ani jsme se ji letos nepokusili rozhýbat a teď jsme rádi. Dnes je u nás patnáct stupňů, takže bychom akorát vynaložili zbytečné náklady. Navíc jsme před patnácti lety platili za energie jen pětinu toho, co bychom zaplatili nyní," upozornil uhřický starosta Petr Tihelka.

Velkých přívalů přírodního sněhu se zřejmě lyžaři v tomto týdnu nedočkají, zvláště pak na nížinném Hodonínsku.

Na dnešní den jsou hlášené teploty do osmi stupňů. „K večeru od západu přibývání srážek, mezi sedmi až pěti sty metry postupně sněhové," informovala Andrea Petričáková z brněnského pracoviště Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

Padající sníh se dá očekávat v polohách nad pět set metrů, a to zvláště o víkendu. Mnohem lepší podmínky pro lyžaře mají v Itálii, kam směřuje své klienty hodonínská cestovní kancelář Propago. „K dispozici je kolem sto kilometrů sjezdovek v nadmořské výšce kolem dvou tisíc metrů a leží na nich minimálně půl metru kvalitního technického sněhu. A od čtrnáctého prosince bývá přes den krásně jasno," sdělil jednatel cestovní kanceláře Milan Lúčka.