„U nás se lidé mají dobře, mohou si díky elektřině zapnout televizi, z kohoutků jim teče voda. Ale děti v Afghánistánu pro ni musí chodit třeba dvacet kilometrů pěšky,“ vysvětlil jeden z organizátorů plesu Petr Něnička z občanského sdružení Military muzeum generála Sergěje Jana Ingra ve Vlkoši, proč je důležité dobrou věc podporovat.

Zatímco na loňském prvním ročníku plesu se z recese dražil „zlatý“ trpaslík údajně pocházející z Jantarové komnaty a peníze putovaly organizaci Člověk v tísni, letos oslovili organizátoři humanitární organizaci Hnutí na vlastních nohou Stonožka. Právě ta dlouhodobě spolupracuje s Armádou ČR, která vysílá vojáky do Afghánistánu. „Afghánští obyvatelé oceňují pomoc českých vojáků, kteří jim vybudovali vodovody, hřiště či školy. Věří jim, mají mezi sebou hezký vztah. A čeští vojáci se vracejí z misí živí a zdraví, což je velice důležité,“ řekla koordinátorka Hnutí na vlastních nohou Stonožka pro oblast Moravy a učitelkaz Prakšic Jana Kovaříková. Aby právě tento vzkaz vyřídila, jí kladla na srdce sama zakladatelka dětského mírového humanitárního hnutí Stonožka Běla Gran Jensen, která nakonec nemohla z pracovních důvodů do Vlkoše přijet.

Plesu se ale zúčastnil jedenz vojáků, kteří už za pár dnů odjedou na půlroční misi do Afghánistánu a dary pořízené z výtěžku sbírky i ty, které věnovalo několik českých škol, přiveze tamním dětem. „Rádi bychom za peníze nakoupili pomůcky do škol – obyčejné učebnice. Děti v Afghánistánu mají totiž problém se ke vzdělání dostat. Lidé jsou tam gramotní pouze z pětadvaceti procent, takže ani nemají ponětí, k čemu slouží základní škola. Roli hraje i náboženství. Například v některých vesnicích jsou tak extremističtí, že zakazují vzdělání dívkám,“ přiblížil specialista týmu CIMIC, nadrotmistr Přemysl Gottwald, situaci v afghánské provincii Lógar, kam s kolegy začátkem února odjede.

Zatímco helmu a dresy Jakuba Jandy se Petru Něničkovi podařilo do dražby získat díky osobní známosti jeho a Jandovy maminky, s lyži Kateřiny Neumannové pomohl náměstek ministra obrany Michael Hrbata, který byl nadšený z loňských Dnů vojenských tradic, jež Military muzeum pořádá ve Vlkoši.

„Rád jsem s Katkou tento dárek domluvil. Jestliže má pomoct charitě a zvlášť dětem v Afghánistánu, tak je to důležité,“ promluvil osobně k návštěvníkům plesu Hrbata. A z telefonu ho na dálku doplnila slavná běžkyně na lyších. „Zaměřuji se na pomoc dětem v oblasti sportu. Takže je mi téma plesu blízké. Pokud můžu pomoct, pomohu ráda,“ svěřila se Neumannová a dodala, že darovaná lyže s ní procestovala kus světa.