Ředitel nemocnice Jiří Koliba si pochvaloval, že přístroj má špičkovou kvalitu. „Umožňuje dělat vyšetření, které jsme dosud dělat nemohli. Pacienti za ní museli jezdit do okolních nemocnic, tedy do Břeclavi a Kyjova, kde byly dlouhé čekací doby, případně až do fakultních nemocnic do Brna,“ upozornil ředitel Koliba.

Techniku za bezmála čtyřicet milionu korun se podařilo získat díky evropským penězům. Slova chvály na něj měl i primář radiodiagnostického oddělení Juraj Grebáč.

Dluhy za regulační poplatky na pohotovostech v Hodoníně a Kyjově jsou v desítkách tisíc korun. Snímek je ilustrační.
Pohotovost v Hodoníně a Kyjově: lidé nemocnicím za poplatky dluží desítky tisíc

„Je to mimořádně kvalitní 1,5 Teslový přístroj, který bude vybavený širokým spektrem cévek a softwarů. Umožní zobrazit, diagnostikovat všechna možná vyšetření, která naše nemocnice, blízké ambulance a lékaři budou potřebovat,“ řekl primář.

Magnetom Sola od Siemens Healthcare má lékařům výrazně pomoci k získávání rychlejších a přesnějších obrazů vyšetřovaných části lidského těla. „Budeme dělat i některá složitější onkologická screeningová vyšetření. Jsme připravení na dvanáct až osmnáct vyšetření zatím v jedné směně,“ avizoval primář Grebáč.

První pacienti by podle něj mohli na vyšetření novou magnetickou rezonancí přijít už v příštím týdnu. Nový dvoupodlažní pavilon nabízí ale i mnoho dalších prostor. Například čekárnu, zázemí pro personál, pacienty, vyšetřovny skiagrafu, skiaskopu či pracoviště CT a další místnosti, jako jsou kabiny, popisovny, ovladovny a technické místnosti.

  • Podívejte se, jak to vypadá uvnitř nového pavilonu
Zdroj: Deník/Petr Turek

„Dojmy z nových prostor jsou velmi dobré až výborné. Když něco dlouho připravujete a řešíte, jak by to mělo vypadat, aby chod oddělení byl optimální, a pak vidíte, že tyto předpoklady budou fungovat, je to velice dobrý pocit,“ řekl Grebáč.

Spolu s kolegy tady také chce ve větší míře už zaběhlé metody. „Pořád se bude dělat rentgen u plic či zlomenin, CT na krvácení do mozku, na akutní úrazy a také budeme vyšetřovat ultrazvukem. Někteří pacienti nepůjdou vyšetřit magnetickou rezonancí, například kvůli tomu, že mají implantáty, klaustrofobii nebo z jiných důvodů,“ vyjmenoval primář.

Příchozí mohou navíc očekávat podstatné zkulturnění prostorů pro vyšetření. „Přesunujeme tak z původního místa skiagraf i ultrazvukové zařízení. Příští týden začínáme montovat skiaskop, druhý rentgenový přístroj,“ připomněl také ředitel Koliba.

Kromě toho nemocnice se chystají k pořízení nové CT. „Počítáme, že by mělo být v letních měsících. Poté samozřejmě zdemontujeme staré CT a rozšíříme prostory čekárny. Doufám, že v té době už budeme připravovat zahájení další etapy rozvoje naší nemocnice, a tím je urgentní příjem,“ řekl Koliba.

Obyvatelka Hodonína Marta Štajnerová se na své náklady stará o záhon před bytovým domem. Nedávno její snahu zhatil vandal.
Zloba kvůli vandalům v Hodoníně, ženě potrhali tulipány přivezené z Holandska

V suterénu nového pavilonu jen archiv, rozšířená ústavní lékárna či nové šatny. Stavba vyšla na 180 milionů korun, o což se podělila nemocnice osmdesáti miliony se svým zřizovatelem Jihomoravským krajem, který přispěl více než sto milionem korun.

Včasná léčba vyžaduje včasnou diagnostiku. Každá nová magnetická rezonance, kterou pacientům v kraji můžeme nabídnout, zkracuje čekací lhůty a zvyšuje šance na uzdravení. Jsem moc rád, že se v Hodoníně podařilo tohle zvládnout, navíc takto rychle,“ uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich.