Přelom dubna a května je každoročně obdobím, kdy nejen nad městy a vískami Slovácka zazáří nazdobené máje. Oslavy jara začínají. „Přijedou strážnické soubory Demižon, Danaj a Žerotín, jejichž mužští nám ve skanzenu máj postaví. Máme ji už nachystanou,“ přibližuje neděli Ludmila Horehleďová z Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici.

Tradiční akce, která každoročně startuje sezonu ve strážnickém skanzenu, letos nejspíš také oficiálně otevře nový objekt skanzenu chalupu, která dříve sloužila jako šatna.

V pátek se máj bude stavět také ve Svatobořicích, kde se tamní mužáci před sedmnáctou hodinou pustí do kopání jámy. V obci se akce účastní místní soubory Krúžek a Lúčka, mužský sbor i muži z okolí. Ti si zazpívají, popijí, společnými silami máj postaví a rozejdou se k domovům.

„Zpívají se všelijaké písně-jarní, dožínkové, odvedenecké, jaká je chuť a nálada,“ říká ředitel domu kultury ve Svatobořicích Rostislav Marada.
Od konce minulého týdne se na stavění máje připravují také muži ze Slováckého souboru Kyjov. Ti si každoročně pro vzrostlý smrk jezdí na Kameňák, kde jim ho nachystá místní hajný. Smrkové jehličí ale rychle opadá, a tak špičku smrku nahradí jiný jehličnan, většinou borovice. Její jehličí vydrží déle čerstvé a neopadá.

„Chlapci ze souboru na Kameňák přijedou, strom očistí, základní kmen a špičku naloží a jedou s ní do Kyjova. Celou cestu zpívají,“ popisuje vedoucí Slováckého souboru Kyjov Milan Pokorák.

Kolem páté hodiny v pátek se muži i ženy schází na kyjovském náměstí a začíná krojovaný průvod. Máj mužáci přivezou na náměstí na kolech, která jsou součástí žebřinového vozu, a v pět hodin začíná samotný akt stavění.

„Děvčata obstoupí špičku májky, zdobí ji papírovými mašlemi a růžičkami, které si dopředu připraví. Na špičku se připevní velký červený turecký šátek, který je vrcholem máje. Pak se začíná stavět,“ říká Pokorák. Při zdobení si děvčata zpívají. Kdo by však v písních čekal májovou tématiku, nedočká se.

„Pro máj moc specifických písní není. Jsou možná dvě, ve kterých se toto slovo objevuje. Zpíváme písně z Kyjovska,“ doplňuje vedoucí souboru.
Tradiční způsob zvednutí máje je pomocí jakýchsi nůžek, které jsou vyrobeny z holí a spojeny provazem nebo řetězy. Právě tak se zvedne máj i v Kyjově. „Nepoužíváme ani žebříky, ani lana,“ potvrzuje Pokorák.

Letos se bude nad Kyjovem rozhlížet téměř čtyřicetimetrová máj. „Držíme délku zhruba takovou, jako je výška kyjovské radnice. Letos to bude asi o kousek výš,“ doplnil vedoucí.

Stavění májí je oslavou jara a projev náklonosti a přízně mužů dívkám. „Máj symbolizuje začátek jara, protože je na ní zelený vršek a ozdoby. Den předtím je Filipojakubská noc, kdy se pálí svatojakubské ohně, což znamenalo očistnou funkci,“ doplnila etnografka Vlasta Ondrušová.