Součástí výstavy byla také výtvarná soutěž Toulky za zvěří dětí základních a mateřských škol. „Zúčastňují se jí mladí výtvarníci z celého okresu Hodonín. Letos se nám sešlo pět set dvacet obrázků," informoval předseda hodonínského Okresního mysliveckého spolku Radovan Mančík.

Letošní výstava přinesla ale především nejvíce medailových trofejí. „Máme tu dvaatřicet medailových srnců, čímž se určitě v České republice zařadíme na první tři místa. Jsme jedna z nejlepších lokalit na srnčí zvěř v republice. Dále je tady pět medailových jelenů a kolem dvaceti medailových daňků. K tomu tu je několik oceněných kňourů, lišek a jezevců," vyjmenoval Mančík.

Chloubou výstavy byl muflon. „Jde o desátého nejsilnějšího muflona na celém světě. Myslivec ho ulovil loni v Blatničce," upřesnil Mančík.

Dříve se myslivci setkávali často i s negativními ohlasy. „Díky tomu, že se věnujeme hodně dětem a vysvětlujeme, co vůbec myslivost je, se názor lidí změnil. Loni byla myslivost dokonce zařazena na seznam nehmotného kulturního dědictví, což také potvrzuje, že je myslivost ceněná," poukázal na důležitost činnosti myslivců Mančík s tím, že také vysvětlují, proč loví. Že nejde jen o samotné ulovení. „Lov nám dokonce nařizuje stát. Pokud myslivec neuloví, může dostat i pokutu."

V pátek na přehlídku trofejí přišlo několik set dětí z Hodonínska. Ty se dozvěděly 
i spoustu nových informací 
o myslivosti obecně a také 
o jednotlivých zvířatech, která u nás žijí. „Děti znají lvy 
a žraloky, ale ne naše zvířata. Spousta lidí si myslí, že srnec je mládě jelena," podotkl Mančík.

Mezi žáky, kteří na výstavu dorazili, byli i ti ze školy v Mikulčicích. „Celá třída jsme tady už potřetí, takže pevně doufám, že to dětem něco dá. Máme v sousedství lesy, tak věřím tomu, že naše děti toho vědí dost," řekla učitelka Dana Bohunská s tím, že i děti z její třídy se zúčastnily výtvarné soutěže. „Posíláme obrázky každý rok. Před několika lety dokonce jeden z našich žáků soutěž vyhrál."

Dětem se výstava líbila. Fotily si nejen jednotlivé trofeje, ale i obrázky, které poslaly. „Jsme tady se školou. Hodně se nám líbí vystavené obrázky, jsou mezi nimi i ty od našich spolužáků," shodly se spolužačky Natálie Lipová a Kateřina Sedláková z Vacenovic.