„Domnívám se, že tato investiční akce patří k těm nejrozsáhlejším a finančně nejnáročnějším od roku 1989, nepočítám-li čistírnu odpadních vod v Kyjově. Otevřením tohoto díla se Bohuslavice stávají plnoprávnou místní částí Kyjova,“ uvedl starosta Kyjova František Lukl.
Náklady na výstavbu dosáhly ohromné částky jednadevadesáti milionů korun. „Pomohly nám v tom jak dotace ze Státního fondu životního prostředí ve výši dvaadvaceti milionů korun, tak nízkoúročená půjčka ve stejné výši, a samozřejmě i podpora Jihomoravského kraje ve výši deseti milionů korun,“ doplnil starosta.. Bez těchto zdrojů by se podle něj tato investiční akci nemohla vůbec zahájit.
„Stavba byla náročná tím, že v místě žije poměrně málo obyvatel. Bylo to rozhodnutí trošku nadstandardní. Ale já si myslím, že tato oblast, která je cenná i přírodně, si to zasloužila. Jsem rád, že dneska můžeme kolaudovat,“ uvedl poslanec Parlamentu ČR Libor Ambrozek, který má na stavbě také svůj podíl.
Přes veškerou snahu se bohužel nepodařilo odkanalizovat celé Bohuslavice. Zkrátka přišly nejužší uličky.
„Komplikace se vyskytly jako na každé stavbě z důvodu situačního položení Bohuslavic. Je v údolí. Proto zejména v úzkých uličkách jsme museli překládat několik metrů plynovodu a různých jiných sítí, abychom dostali kanál tam, kde má být,“ vysvětlil Milan Řihák z kyjovského odbor investic a rozvoje.
Starosta Kyjova soudí, že investované peníze se vyplatily. „Ti rozumní to ocení v tom smyslu, že nemají náklady s vyvážením svých splaškových vod. Komfort je daleko větší. Na druhou stanu musím upozornit, že jde o kanalizaci, kde se vypouští pouze vody do toho určené, nikoli vody z palíren a z jiných průmyslových provozoven,“ upozornil starosta.