Nánosy bláta a drti odpadající z obuvi spíše náhodných zákazníků musí v těchto dnech uklízet z podlah svých prodejen na Národní třídě jejich rozzlobení majitelé. Už měsíc tady totiž v nepřetržitém provozu panuje čilý stavební ruch. Ten neutichá ani o víkendech. Firma teď během úterý připraví povrch celé rekonstruované části k položení dlažby. A navíc slibuje láteřícím chodcům zkrácení termínu.

„Pokud vše půjde, jak má, měli bychom být s rekonstrukcí části chodníků na Národní hotovi do půlky listopadu,“ sdělil vedoucí stavby Libor Tomek.

K dnešnímu dni zadláždili pět set metrů čtverečních a dle projektu položili všech pět set metrů obrubníků.

„Pracuje na tom asi dvacet dělníků,“ sdělil počet těch, kteří v nepřetržitém provozu včetně sobot a nedělí opravují denně do sedmnácté hodiny část zdevastovaného chodníku Tomek.

Pod povrchem už je podle něho položených i dvě stě třicet dva metrů plastových chrániček.

„To pro případ, že by si někdo z majitelů okolních domů či prodejen umínil později dobudovat sítě,“ řekl vedoucí stavby. V opačném případě by se totiž muselo opět vše znovu rozkopat.

To už by ale zřejmě nezkousli obchodníci. Ti po loňských ztrátách předvánočních tržeb kvůli opravě Národní třídy láteří po roce na opětovné špatné načasování termínu stavby znovu.

„Já chápu, že se chodníky opravit musí. Ale proč to město dělá zase na podzim, jako loni opravu silnice?“ ťuká si na čelo rozzlobeně vedoucí jedné z prodejny elekter na Národní třídě Petr Kopl.

Ani majitel té druhé si servítky směrem k představitelům města nebere. Uvedl, že během posledních pěti let nepamatuje snad jediný rok, kdy by Národní třída nebyla kompletně rozkopaná. „Když jsem v sobotu viděl, jak devět pracovníků spárovalo jednu malou část a to jejich tempo, bylo to neskutečné,“ poukázal na pracovní tempo dělníků majitel prodejny v blízkosti křižovatky Jiří Tichý.

Jako katastrofu označují podle některých slovenských dělníků stále dokola rozkopanou Národní třídu nejen nadávající usedlíci, ale i chodci.

„Nechápu, proč se zase dělá všechno naráz? Žádný chodník v Hodoníně snad není vcelku,“ ptá se třiatřicetiletá Renata z Hodonína.

Jak se ale zástupci stavebního dozoru nechali slyšet, po dokončení všech prací by se snad dalších patnáct let do už chodníků zasahovat nemělo.