Muži berou do rukou kosy, ženy zase hrábě. „Je to jako nahlédnutí do dob dávno minulých,“ říká jedna z přihlížejících Zuzana Jesenská, která sleduje padající stonky k zemi v téměř pravidelném intervalu.

Lidé se smějí, baví se a zpívají lidové písničky. Někteří se posilňují slivovicí, jiní volí studené pivo. Z dálky se ozývá mečení koz.

Po skončení kosení návštěvníci trhají poslední zbylé květiny, ze kterých dívky pletou věnečky. Prochází se po louce a užívají si romantický výhled na hřebeny Bílých Karpat. „Pojďte se projet s koňským povozem,“ láká kočí k projížďce po okolní přírodě. Většina lidí ale volí přesun do menšího areálu s posezením mezi stromy, které poskytují tolik potřebný stín.

K odpočinku je přiláká i vůně grilovaných klobásek. Pořadatelé nabízí hostům také chleba se škvarkovou pomazánkou. „Je fakt výborný,“ pochutnává si na něm třeba Martin Hamajda ze středních Čech. Jí ho poprvé.

To už se ale o slovo hlásí cimbálová muzika Petra Galečky. Atmosféru dokresluje i vystoupení dětského sboru, která zpívá tradiční horňácké písně.