Sehnat dobrého řemeslníka je dnes pro mnohé lidi problém. A za deset let to bude podle všeho nadlidský úkol. Děti z jižní Moravy o učební obory a střední školy technického směru nemají zájem. Kraj proto rozhodl: více než desítku škol z celkových devětaosmdesáti čeká sloučení.

„Zatím neznám přesná čísla, přijímací řízení ještě neskončilo. Už teď ale vidím, že ve srovnání s loňskem se k nám hlásí málo dětí. Dřív se nám toto nestávalo,“ posteskla si ředitelka brněnské odborné školy a učiliště v Trnkově ulici Alena Žáková.

Některé školy zející prázdnotou se už sloučení dočkaly. „To je případ z Vyškovska, kde jsme dali dohromady Integrovanou střední školu ve Slavkově a nábytkářské učiliště v Rousínově. Rozhodli jsme tak v polovině dubna,“ potvrdil krajský radní Miloš Šifalda.

Školy, které zaniknou, kraj vybere nejpozději do pěti měsíců. „Zatím se slučovaly jen ty školy, kde se na tom spolu dohodli ředitelé. Tedy pouze pár případů. Teď to ale musíme řešit ve větším měřítku,“ řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek. Ujistil, že každé další sloučení prořeší důkladněji než doposud.

„Chceme zachovat co nejširší nabídku studijních oborů. Proto uděláme vše proto, aby jich ani po změnách moc neubylo,“ zdůraznil Šifalda.

Nezájem žáků trápí téměř všechna brněnská učiliště. „Nejhůř jsou na tom obory klempíř a pokrývač. Ročně je absolvuje ani ne desítka dětí. Přitom jsme jedna z mála škol v regionu, která tyto specializace nabízí,“ uvedl zástupce ředitele Střední odborné školy a stavebního učiliště v Pražské ulici v Brně Milan Ryl. „Řemeslo za chvíli nebude nikdo umět. Jsem zvědavý, jak se situace vyvine v následujících letech,“ uvedl Ryl.

„Musíme dceru dostat na gymnázium, nebo na střední školu s maturitou. I když nemá nejlepší známky, tak učiliště nám přijde až jako poslední možnost. Výuční list je podle nás hodně málo,“ přiznala Jana Dominiková, jejíž dceru příští rok čekají přijímací zkoušky na střední školu.

Podobně jako ona pravděpodobně uvažuje většina rodičů. Protože zatímco učiliště zejí prázdnotou, tak gymnázia a ekonomické školy hlásí přetlak.

Paradoxně se tam ale zájemci dostanou snadněji než dříve. Základní školy totiž opouští méně dětí, ale míst na středních školách neubývá. Proto gymnázia slevují nároky u přijímaček.

„Lehký pokles v kvalitě nemůžeme přehlédnout,“ připustil ředitel brněnského Gymnázia Kapitána Jaroše Jiří Herman. A situace se prý ještě zhorší. „Příští rok ubude deváťáků o dalších třiadvacet procent. Takže nás čekají ještě větší potíže,“ souhlasí s ředitelem radní Šifalda.

Kraj chce poloprázdná učiliště využít pro rekvalifikační kurzy nezaměstnaných. „Ve spolupráci s úřadem práce nám v tomto školy hodně pomohou,“ popsal plány hejtman, který chce na tyto projekty žádat o evropské peníze.


VÍCE V HODONÍNSKÉM DENÍKU - ROVNOST