Proto školy ve Vlkoši, Moravanech, Bukovanech, Kostelci a Bohuslavicích spojily síly a vznikl projekt založený na úzké spolupráci a předávání vědomostí. Vytvoří síť malotřídek. Asi největší novinkou pro pedagogy regionu je, že část peněz projektu je vyhrazena i pro jejich práci, kterou dosud dělali doma po večerech zdarma.

„Hlavním cílem projektu je zvýšení kvality výuky. K tomu vše směřuje. Jsou čtyři oblasti, které si jednotlivé školy rozdělily. Co například vytvoří v oblasti metodiky, stane se veřejným dokumentem, z kterého budou ostatní čerpat,“ naznačil jeden z úkolů projektu Břetislav Junášek, ředitel vlkošské školy, která vše zastřešuje.

Všechny školy nyní čeká revize vzdělávacích plánů. Něco udělají učitelé pro svou školu, něco přeberou od partnerů. Na výuku informatiky pro první stupeň se například zaměří škola ve Vlkoši, environmentální vzdělávání školy v Moravanech a Bukovanech, cizí jazyky zase Kostelec a Bohuslavice. Každá ze škol si vzala oblast, které se už věnuje a ve které má zkušenosti.

„Velmi prospěšný pro nás bude materiál k výuce cizýho jazyka. Učitelé mají za sebou školení, ale ta jsou pro běžnou školu prvního stupně. Výuku jazyka v malotřídce s dětmi různého věku neřeší,“ uvedl ředitel školy z Moravan Jiří Zlámal. V tom je silná například kostelecká škola, která se jazykům věnuje už mnoho let. Od loňského září dokonce učí Angličtinu už i prvňáky.

„Prvňáky a druháky máme zatím dohromady, ale do budoucna je rozdělíme. U nich je všechno formou hry a vůbec se neřeší písmo. Třeťáci a čtvrťáci jsou také dohromady, ale mají různé počty hodin. Jsou tedy někdy dohromady a někdy ne,“uvedla některá specifika kostelecká ředitelka Jana Skokánková. Ta je naopak zvědavá na materiály z Bukovan.

„Už douho tam organizují hezké výlety do okolí při environmentální výuce. Zahrnují do toho i folklor. Mají vše i metodicky zpracované. Tam bude pro nás určitě mnoho nového,“ dodala ředitelka z Bukovan.

Díky projektu disponují školy téměř milionovou částkou. Z ní se zaplatí vybavení nové počítačové učebny ve Vlkoši či po jednom noteboku do každé školy. Část peněz bude i na odmněny pro ty pedagogy, kteří budou nové materiály zpracovávat.

Školy ale uspěly i s dalším projektem, jež je z tím už zmíněným spojený. Týká se vzdělávání učitelů.

„To je pro nás samozřejmě velký přínos. Nemám dostatek peněz pro vzdělávání pracovníků. Díky projektu tuto možnost získají,“ řekla ředitelka školy v Bohuslavicích Květoslava Němcová.

Na druhý projekt získá síť malotřídek téměř sedm set tisíc korun. Větší část z nich poslouží k přebudování jedné z vlkošských tříd na vzdělávací centrum.