Spolek v neděli uspořádal veřejnou prohlídku stávajícího stavu Mikuleckého rodného domu. „Chceme, aby lidé viděli, co obec vlastně zakoupila a co všechno je potřeba udělat. Rádi bychom získali sponzory, a to jak po stránce financí, tak hlavně materiálně. Věříme totiž, že spousta exponátů je ještě ve starších domcích, že lidé uvidí, co nám tady chybí, a že nám něco přinesou," popsala ředitelka mikulčického kulturního domu a jednatelka spolku Jarmila Uhrovičová.

Nejstarší dcera Fanoše Mikuleckého, Marie Kotásková, v domě nikdy nebydlela, ale je pro ni cennou vzpomínkou na otce. Vyprávěla o vyrůstání v rodině folkloristy i se svým bratrem a svou sestrou. „Všichni tři jsme měli k folkloru velice dobrý vztah, kdyby otec nezemřel, tak bychom s ním dál pokračovali. Trénovali jsme zpěv, divadelní představení i další činnosti. Bratr Pavel hrál na cimbál, já jsem zpívala druhý hlas, alt. Potom jsem učila zpívat i děti," svěřila se Kotásková.

Náročné opravy

Více než stoletý rodný dům skladatele lidových písní je ale zatím v žalostném stavu. „Opravit bude potřeba úplně všechno. Stěny jsou špatné, stejně tak jako střecha. Počítáme s tím, že v tomto roce bychom měli spravit stěnu chléva, protože ta je v havarijním stavu. Do zimy pak uděláme novou střechu," vyjmenovala Uhrovičová s tím, že příští rok by na řadu přišly nové podlahy a omítky, oprava stěn a elektroinstalace. Stropy jsou podle ní poměrně v dobrém stavu.

Dům má čtyři místnosti. Obytné byly původně jenom dvě, kuchyň a přední pokoj, zbylé měly hospodářské využití.

Ve své knize Mikulčice se o Fanoši Mikuleckém zmiňuje Jitka Matuzsková. „Organizoval kulturní život na Podluží, pomáhal při zakládání slováckých krúžků a psal pro ně organizační a metodické návody, které publikoval právě v Malovaném kraji. Složil na dvě stě sedmdesát ohlasů lidových písní, z nichž k nejznámějším patří Mikulecká dědina, Mikulecké pole, V širém poli studánečka, Vínečko bílé a Smutný večer," uvedla Matuzsková.

S domem má spolek velké plány. Chtěl by jej rozdělit tak, že v původně obytné velké místnosti bude památná síň Fanoše Mikuleckého. Kuchyňka a světnice zůstanou stejné, ale z bývalé komory by měla vzniknout ložnice a parádní jizba. Dobových předmětů se nadšencům podařilo získat hodně, některé prostory by už mohli kompletně zařídit. „Máme nábytek, část ložnice i jizby a nádobí. Dům by měl být živým kulturní centrum, chceme, aby se v něm konali různé akce a aby sem chodili lidé a poznávali se. Myslím si, že to si náš rodák od obce už dávno zaslouží, že je mu to obec dlužná," přiblížila Uhrovičová.