Stavební ruch v hodonínské Sadové ulici poblíž obchodní akademie a pošty brzy utichne. Už za pár hodin může starosta Hodonína přestřihnout další pomyslnou pásku. Investor akce má splněno. Trvalo celých patnáct let od první vize takzvaný malý dopravní obchvat vybudovat. Centrum města si tak může oddechnout. Kdysi tudy totiž projíždělo až patnáct set kamionů denně. Obyvatelé, kteří v okolí nového kruhového objezdu bydlí, se už teď spuštění dopravy děsí. Průjezd kamionů na Slovensko malý dopravní obchvat totiž vůbec neřeší. A výstavba toho velkého, který by těžkou dopravu svedl zcela mimo město, je kvůli krizi zatím v nedohlednu.

„Pracovníci stavební firmy dokončují finální povrchy. Pětadvacátého bude malý dopravní okruh, takzvaná Pančava, konečně spuštěn. Skončí tím dopravní omezení v této oblasti. Odklonění kamionové a nákladní dopravy mimo Hodonín z důvodu výstavby však pokračuje,“ informovala místostarostka Hodonína Anna Matějková. Podstatným způsobem se tak podle ní ulehčí dopravě zejména na nepřehledné křižovatce naproti pošty. I když stavba, která je v kompetenci Ředitelství silnic a dálnic, bude už v sobotu uvedená do provozu, nekončí tím sadové úpravy.

„Za nově zbudovanými protihlukovými stěnami bude ještě pokračovat výsadba asi dvou set stromů a keřů a zatravnění ploch,“ neopomněla Matějková. Jen náklady na ozelenění se budou pohybovat kolem milionu korun. „Celá zóna v Sadové ulici se otevřením okruhu na Pančavě velmi zklidní,“ soudí Matějková. Stavbyvedoucí Jaroslav Beneš dále odtajnil, že náklady spojené s výstavbou malého dopravního okruhu se vyšplhaly k pětasedmdesáti milionům korun. Modifikovaný asfaltový beton, který nyní stavebníci pokládají, je prý ale odolný proti velkému zatížení a nebudou se v něm vyjíždět koleje.

„Pro lidi, kteří tady bydlí, se změní to, že budou po Sadové moci jezdit pouze v jednom směru. Ze slovenské strany se do města totiž nedostanou,“ poukázal stavbyvedoucí Beneš.

S napětím očekávají vpuštění kamionů na nový kruhový objezd obyvatelé Sadové ulice. Rádi by apelovali na město, aby kamionovou dopravu vyloučilo úplně. Například Ludmila Tinková si myslí, že v opačném případě bude kruhový objezd do pěti let pod náporem kamionů zničený. Navíc si kvůli neskutečnému hluku a výfukovým plynům nemohou otevřít okno ani v noci.

„Pro nás je to naprosté utrpení. A jestli si někdo myslí, že ta ošklivá protihluková stěna pomůže nám, kteří bydlíme ve vyšších patrech, tak se velmi mýlí,“ tlumočila svůj názor jedna z rozhořčených obyvatelek domů v Sadové, která si myslí, že od soboty se už zase nevyspí.