Účastníkům měla konference dodat inspiraci v další činnosti. Tentokrát získali nové zprávy o tom, jak to chodí v Rakousku a co tamní lidi může k nám nalákat. „Folklor, dobré jídlo a dobré pití," shrnula neměnnou zkušenost znalkyně tamních poměrů Ludmila Nolčová, která v sousední zemi působí.
Právě na mezery v gastronomii upozorňovala první konference, která se uskutečnila vloni. V tom se region zlepšuje. „Do zahraničí vyráží na zkušenou naši školáci a vedou si tam dobře. Například z významných hotelů ve Florencii na ně chodí dobré reference," uvedl Švagerka.
Téměř každého účastníka ale zřejmě nejvíce zaujala prezentace rakouské vesnice Hanfthal, která založila turistický ruch na své dlouholeté zemědělské tradici. Pikantní je na ní to, že jde o pěstování konopí. „Je úžasné, jak dokázali všechny turistické produkty navzájem provázat. Jsem z toho nadšená," obdivovala manažerka Milotic Jaroslava Kundratová.
Na konferenci bylo dokonce možné ochutnat některé z tamních výrobků – loupaná konopná semínka, konopný olej, pomazánku z konopí a dokonce i čokoládu s konopnými semínky místo oříšků. „Vyrábí tam extrakt, který přidávají do vína nebo do piva. Používají výrobky z konopí i v kosmetice nebo v lázeňství," dodal další využití Švagerka. Vesnice má dokonce i konopnou stezku, muzeum nebo restauraci, která vaří speciální jídla z konopí.
Právě na to tomto příkladu jdou vidět mezery regionu v gastronomii. Stále ještě na jihu Moravy chybí restaurace, které vaří tradiční jídla a vaří je z výrobků regionu. Zahraniční turista podle něj chce jídlo uvařené z ingrediencí daného regionu. Odbornými slovy jde o důsledek „návratu lokalizace v období globalizace". Podle ředitele komory stále chybí restaurace, která jednoznačně spolupracuje pouze se zemědělci regionu.
Na konferenci se ale bylo možné poučit i o fenoménu slowfood, jako opakem rozšířeného fastfood nebo o vytvoření společné kuchařky obcí Blatnička a Falkenstein.