Loňské snížení podpory pro matky na mateřských dovolených zřejmě zapříčiní to, že maminky budou nucené vracet se do práce dřív. Podle vedoucí mateřského centra Kamarád Zuzany Šrahůlkové je však lepší, když ženy věnují dítěti maximum času. „Starší ženy, se kterými jsem mluvila, mi řekly, že teď litují toho, že děti ochudily o společný čas. Ten je totiž pro vývoj dítěte velmi důležitý a později se mnohonásobně vrátí,“ uvedla Šrahůlková.


Jak se vyvíjí situace u dnešních žen na mateřské dovolené? Jak dlouho zůstávají doma?

Vím o maminkách, které jsou doma pět let, ale také o maminkách, které by šly rády pracovat. Bohužel se stává, že ženy, které absolvovaly střední školu, pak šly na mateřskou dovolenou a na té zůstaly čtyři roky, nemají potřebnou praxi. Takže si potom hůř shánějí zaměstnání. Pak jsou tu maminky, které by chtěly pracovat, ale kvůli dětem hůř shánějí zaměstnání. Protože hledání práce je také i o penězích. Když třeba maminka z Kyjova sežene práci v Hodoníně, musí také počítat, jestli se jí to vyplatí, protože spoustu peněz projezdí. Navíc čas, který stráví na cestě, by mohla věnovat dětem.


Co říkáte na loňskou úpravu zákona, kdy si žena před odchodem na mateřskou dovolenou musí zvolit, jak dlouho zůstane doma?

Všechny maminky tento systém odsuzují. Stát v tomto ohledu rodinu vůbec nepodporuje. Není možné se před mateřskou rozhodnout, jak dlouho doma zůstanete. Tento zákon určitě vymysleli muži. Protože žena třeba uvede, že na mateřské bude dva roky, pak ale například musí zůstat doma déle a peníze, které dostala, musí vrátit. Také si myslím, že žena by měla zůstat doma s dětmi tu nejdelší možnou dobu, což jsou čtyři roky. Ovšem za částku tři tisíce osm set, které dostane, dítě neobstará. Protože kromě výdajů za pleny, které musíte kupovat každý týden, musíte koupit kočárek, vybavení… V tomto peníze absolutně nepostačují. Podle mého názoru opět klesne porodnost.

Pojďme teď k samotnému problému, který nastává, když se žena rozhodne, že půjde do práce. Jaké mají dnešní ženy šance?

Zaměstnavatel má ze zákona povinnost držet místo tři roky, takže většina žen se vrací na svá původní místa. Pokud se ale matka rozhodne, že zůstane doma déle a potom se chce vrátit k původnímu zaměstnavateli, ten jí většinou nabídne hůř placené místo. Když dojde k situaci, že si žena musí hledat nové místo, můžou se objevit další překážky.

Můžete to upřesnit?

Zaměstnavatel většinou při pohovoru namítne, že žena má malé děti, ty jsou často nemocné, a proto žena bude často v práci chybět. Tato otázka sice není etická, ale musíme si uvědomit, že když žena neodpoví, tak za dveřmi čeká dalších pět uchazečů o místo. A to je při tak vysokém počtu nezaměstnaných, jaký je na okrese, problém.

Zuzana Černá