Z celkových 196 vzorků, které do rakouské metropole Vinařský fond poslal, jich získalo medaili 150.

„Určitě je to velice dobrý úspěch. Letos jsem dával vína poprvé a všechna, která jsem dal, uspěla,“ pochlubil se Maňák. Zlatou medaili si odvezl za Rulandské bílé, ročník 2008.

„Je pěkně aromatický a je to suché víno. Pravda je ta, že na našich výstavách asi trochu víc uspívají vzorky se zbytkovým cukrem a tady tento je dost výrazně suchý,“ zamyslel se Maňák.

AWC Vienna získala po pěti letech své existence statut Evropské komise a stala se největší soutěží, oficiálně uznanou Evropskou unií. Hodnocení základního kola se uskutečnilo ve Vyšší vinařské a ovocnářské škole v Klosterneuburgu, kde po dva týdny hodnotilo na tři sta degustátorů ze sedmi zemí, mezi nimi i dvaačtyřicet z České republiky a Slovenska.

„Účast tuzemských degustátorů na tak významné zahraniční soutěži je i výbornou školou, která zvýší jejich přehled. Ochutnají a ohodnotí logicky sestavené řady pětadvaceti podobných veltlínů, ryzlinků, frankovek,“ uvedl v tiskové zprávě Luboš Bárta, který byl v organizačním týmu zodpovědný za zajištění této části soutěže. „Hledají v nich jemné rozdíly, seznámí se s projevy u nás méně známých odrůd, ochutnají vína z exotických zemí. To všechno může pomoci zvýšení úrovně hodnocení i na našich domácích podnicích,“ doplnil.

Kromě Maňáka, který získal mimo zlaté medaile také pět stříbrných na výstavě, bodovala i bzenecká společnost Moravské vinařské závody. Ta se může pochlubit třemi stříbrnými medailemi. Z dvaatřiceti čestných ocenění Seal of approval poté Bzenec zabodoval také třikrát.

Dubňanská značka Livi získala na výstavě dvě stříbrné medaile.