Tak očekávaný rekord skutečně padl. Potvrdil to také spokojený pracovník pelhřimovské agentury Dobrý den, který jej přijel do Strážnice v sobotním pošmourném dopoledni zaznamenat. Ve strážnickém autokempu se během pátku i prvního zářijového víkendu naštosovalo na jednom místě sto dvacet osm majitelů vozů Fiatu Marea.

„Když jsem si v roce 2004 koupil tento vůz, hledal jsem na webu, jestli někde funguje klub této značky,“ vypráví otec myšlenky Leoš Polkert ze severních Čech, přezdívaný Dolfi.

„Dokonalý leštič Fiatů,“ směje se muž, který tohle všechno spískal, nad svou přezdívkou. Na prvním organizovaném srazu se počet účastníků nepřehoupl prý ani přes třicítku. Letos jich ve slovenských Mošovcích předvedlo své krasavce rovných sto čtyři. „Dnes je z toho úžasná akce. Bylo nás tu skoro o sto víc než poprvé,“ plácá po ramenou své kolegy.

Přezdívku má v téměř devětapůltisícovém Fiat Marea klubu podle něho každý.

A nejen to, podle toho, zda majitele jejich miláčci na čtyřech kolech zrovna štvou, či nikoliv, dávají přízviska také jim.

„Je to celé o recesi a také o tom, že se chceme dobře bavit a věnovat se hlavně dětem,“ vysvětluje Hana Kornásová z Nového Města na Moravě. Právě ji po zápisu rekordu v počtu Mareí na jednom místě pasovali členové klubu na královnu Bimbovku I.

Svého manžela miluje, ale její Švestička s tlapičkami na kapotě, jak svému Fiatu Marea v dobrém rozmaru říkává, je pro ni srdeční záležitost.

„Chlapi si nás ženské v klubu předcházejí,“ odpověděla na otázku, jak se muži tváří na ženskou konkurenci ve svých řadách, čerstvě zvolená rozesmátá královna.

„Děláme spíše rodinné srazy, nejsme žádný tuningový klub,“ řekl nový předseda klubu, jehož členy jsou Češi, Slováci, Poláci, dva Maďaři a dokonce i Turek, Mirec eS Káčko z Nových Zámků.

„Děláme akce pro naše děti a mezitím se dobře pobavíme i my dospělí,“ směje se. Odpoledne čekala na malé i velké soutěž o poklad královny Bimbovky. Spoustu sladkostí, cukrovinek i plyšových hraček z pokladu si pak rozebraly hlavně děti.

V neděli se Mareáci rozjeli opět do svých domovů. Do Ústí nad Labem, na východní Slovensko, Znojma, Pardubic i Chomutova.

Po dvou nocích v chatkách, stanech či autech byli někteří docela prokřehlí. Už teď se ale všichni těší na příští sraz svého klubu, který tentokrát uspořádají v severních Čechách.