Jubilejní desátý ročník by přitom měl být unikátní. Očekává se totiž, že padne český rekord v počtu zúčastněných aut, který se zapíše do české knihy rekordů.

Fiat Marea, který se začal vyrábět v roce 1996, přitom není žádný automobilový zázrak či adept na ceněného veterána. Italským výrobcům se ale podle Jiřího Viziny povedl: je spolehlivý, poměrně velký a má výborně vyřešený motor.

„Nevybočuje sice nijak extra z řady, ale o tom to není. Jde o to, že náš klub žije!“ zvolá nadšeně Vizina, než začne vyprávět. „Je spousta automobilových klubů, ale když se někdo přihlásí k našemu, zjistí, že lidé se znají, poradí si, diskutují, shánějí si kontakty. Do čtvrt hodiny dostane odpověď na svou otázku,“ říká. A když se Mareákovi pokazí na cestách auto, kamarádi z klubu ho ve štychu nenechají.

„Ať je kdekoliv, stačí zavolat nejbližšímu Mareákovi, a ten přijede na pomoc, nebo ji sežene,“ uvádí na příkladu, jak jsou si majitelé Fiatu Mareo blízcí. I sám Vizina má ke svému autu blízký vztah. Dostal ho před dvěma lety jako desetiletou ojetinu od manželky k narozeninám. Fiat je stále v pohodě a on na něj nedá dopustit.

„Že jsem v klubu je tedy ohromná náhoda, bez ní bych nepotkal tuto skvělou partu lidí. V našem klubu je dobrá atmosféra,“ svěřuje se. Kolik Mareáků jezdí po republice, by jen stěží odhadoval, ale klub, má asi osm tisíc příznivců. Nejsilněji zastoupená je přitom jihomoravská klika. „Tato část klubu má nejvíc členů, jen v Brně jezdí přibližně každý čtvrtý ve Fiatu Mareo,“ snaží se spočítat Vizina.

Přestože auta značky Fiat Mareo už pomalu dosluhují, Mareáků podle Viziny neubývá. „Řada lidí je dnes už nemá, a přesto jezdí s námi na srazy,“ přibližuje. Setkání Fiatů Mareo pořádají každý rok. Letos si vybrali Strážnici, kde se jim zalíbil tamní kemp. „Je tady pěkně. Kemp je krásný a tak akorát velký, aby vše bylo hezky pohromadě,“ pochvaluje si podmínky v areálu, kam se vypravil s manželkou na třídenní dovolenou, aby vše omrkl.

„Chceme propagovat klub. Mareáků jezdí totiž po republice mnoho, ale o klubu třeba neví. Také jsme chtěli mít něco nevšedního,“ vysvětluje, proč srazy pořádají a proč se chtějí jako první v ČR pokusit o zápis do knihy rekordů v počtu zúčastněných Fiatů Mareo.

Už nyní má přihlášených sto dvacet účastníků a očekává, že aut stejné značky by se do Strážnice mohlo sjet až sto padesát. Nejde přitom o první pokus o rekord.

Letos na jaře už Mareáci triumfovali na Slovensku, kam se sjelo sto čtyři aut, což stačilo, aby se dostali do slovenské knihy rekordů. „V Česku bychom chtěli překonat slovenský rekord,“ těší se Vizina.

Sraz Fiatů Mareo začne v pátek 4. září soutěží v pra pink ponku mezi jednotlivými klikami klubu. Program budou mít i děti, které budou plnit úkoly a musí vysvobodit vílu Marianu. V 19.30 budou mít lampionový průvod. O rekord se pokusí Mareáci v sobotu od 9.00 do 11.00 a odpoledne bude patřit velkému závodu pro všechny účastníky o poklad královny Bimbovky, guvernérky jihomoravské kliky, který se bude podle Viziny podobat známé soutěži O pevnost Boyard. V sedm večer se všichni sejdou u táboráku a ve 20.30 se nad Strážnicí rozsvítí velký dvacetiminutový ohňostroj, který sraz Fiatů Mareo ukončí.

Více informací ZDE