„Kvůli povodním v roce 1997 se naklonil základ sochy, takzvaná střílna, což bylo potřeba opravit. Sochu jsem musel postupně rozebrat a dát do ní čepy, aby v dalších letech dobře držela," popsal nejdůležitější práce na soše Josef Petr.

Vyměnit musel také podstavec, který byl chatrný, a památník ošetřit proti mechům i vlivům počasí. Jeho úkolem bylo také domodelovat levou ruku figury a sochu plasticky a barevně vyretušovat. „V ruce chyběla pochodeň, kterou jsem nakonec nedoplnil. Památkový úřad dosud nerozhodl o její nové podobě," doplnil restaurátor.

Základ památníku tvoří půlkruhová dutá cihlová bašta se třemi střílnami napodobující opevnění. Završená je kamenným cimbuřím, na kterém stojí čtyřhranný obelisk s portrétem maršála v medailonu.

Po pravé straně obelisku se opírá polonahá ženská figura a před podstavcem vlevo leží vojenská zbroj. Dílo je vytvořené z vápence.

Podle Josefa Petra jde o velmi měkký materiál, který se nehodí pro detailní zpracování. „Obsahuje schránky mořských živočichů. Nemohu tedy do něj dělat extra jemné tvary, nedrží totiž hrany," popsal problémy restaurátor. Na opravě díla pracoval přibližně dva měsíce.

Pomník maršála v zámeckém parku ve Veselí nad Moravou je dílem Ondřeje Schweigela. Vytvořil jej v roce 1789.

Opravy vyšly na více než osmdesát tisíc korun. Polovinu částky zaplatilo město. „Stav sochy už nebyl ideální. Na její rekonstrukci jsme dostali dotaci z ministerstva kultury," sdělila mluvčí veselské radnice Petra Pavková.

Jak doplnila, Veselí nad Moravou nejspíš pomník generála Laudona přihlásí do dalšího ročníku soutěže O nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje. Josef Petr jej do parku nainstaluje v příštím týdnu.