„Před lety jsme se zapojili do projektu Leader. Díky tomu, že jsme splnili dané podmínky, jsme dostali peníze na projekty i chod naší organizace," uvedla manažerka Místní akční skupiny Horňácko a Ostrožsko Jana Bujáková.

Na začátku si vybrala oblasti, které bylo potřeba podpořit. Byly to cestovní ruch, zemědělství, občanské vybavení v regionu, neziskové organizace i podnikatelství.

Právě k podnikatelům se dostaly peníze v posledních dvou letech. V konečné desáté výzvě si tak přilepšil například Dušan Soviš z Blatnice pod Svatým Antonínkem, když získal čtvrt milionu korun na přestavbu a vybavení penzionu. Uspěli i blatničtí vinaři. Václav Cícha získal sto dvacet tisíc na traktor do vinice a přes padesát tisíc na mlýnkoodstopkovač.

Podle Bujákové nyní projekt Leader skončil. Další programovací období je ale v plánu. „V roce 2014 se budou připravovat a schvalovat programové dokumenty. Jakmile je schválí, vyhlásí nové výzvy. Do těch se samozřejmě opět přihlásíme a pokusíme se uspět a dále podporovat rozvoj venkova," dodala Bujáková.

Ta očekává, že se další výzvy spustí až v roce 2015. „Příští rok nás čeká příprava nové strategie. Posbíráme data i informace o tom, kolik projektů z regionu se zrealizovalo, co se díky nim vytvořilo. Musíme si také určit, ve které oblasti chceme pokračovat a kterou chceme podpořit," doplnila Bujáková.

Místní akční skupina Horňácko a Ostrožsko mohla díky evropským penězům podpořit projekty do dvou milionů korun. Jejich přesný přehled najdou zájemci na webu www.leader.ostrozsko.cz.