Prezident uvítaný Martinou Zlámalovou a Filipem Taptičem, coby stárkovským krojovaným párem, míří na tribunu. Lidé, kteří stáli na druhé straně Masarykova náměstí, se mžikem přibližují k němu. „Ať žije Zeman!" znějí hlasivky jednoho z příchozích. „Babi, pojď blíž," táhne za rukáv svoji babičku do první řady klučina.

To už má slovo hodonínská starostka Milana Grauová. Na její zdravici navazuje cimbálová muzika OLiNa s písní Ach, synku, synku. Miloš Zeman si pobrukuje a přidávají se i někteří další. „Kolečko se polámalo, je třeba jej spravit a naučit se hospodařit. A je otázka, kdo jej spraví. Celá řada politiků bude teď v předvolební kampani tvrdit, že jej spraví oni. Můj názor je ale ten, že jej můžete spravit jen vy," říká prezident s odkazem na to, aby lidé šli volit.

Poté pozdraví svého bývalého ministra zemědělství Jana Fencla s tím, že v listopadu zřejmě přijede opět k němu na Slovácký statek.

Pak už začíná diskuze s těmi, kteří si našli cestu před hodonínskou radnici. A první příspěvek je tady hned. „Včera na vás jeden člověk pískal píšťalkou a policie ho proto odvedla k podání vysvětlení na služebnu. Připadá vám to demokratické, nebo ne?" ptá se muž. Prezident mu hned odpovídá. „Naprosto ne, ale vzhledem k tomu, že ho chtěli okolo stojící lynčovat, tak ho policie zachránila před potupnou smrtí," žertuje Miloš Zeman.

Další z těch, kteří se dostávají ke slovu, si stěžuje na údajný příliv Romů do Hodonína. „Lidi máme bít za to, co provedli, a ne podle toho, jestli jsou Romové, Vietnamci nebo Češi. Někteří Češi jsou ostatně také pěkné svině," reaguje český prezident.

Jeho odpovědi se podle reakcí, většinou libí, a to i Antonu Masarykovi. Ten přijel do Hodonína ze slovenského Holíče. „Fandíme mu a schválně jsme se kvůli němu jeli. Nedá se zaskočit, na každou otázku stoprocentně odpoví chytrým slovem. Líbí se nám," shoduje se Masaryk s manželkou.

Spokojení byli také domácí. „Ještě jsem jej takto naživo neviděla, a to vlastně žádného prezidenta. Předchozích se totiž nebylo možné ptát, tak jako Miloše Zemana," říká pětaosmdesátiletá Eliška Kubisová. Zato Luboši Dekařovi někdo chyběl. „Chtěl jsem vidět i prezidentovu dceru Kateřinu. Ale každopádně jsem rád, že do našeho města přijel, a tím jej povzbudil v době, kdy Hodonín upadá," dodává.

Z Hodonína si Miloš Zeman kromě vzpomínek odváží i dar. Perokresbu od Milana Rašky s reliéfem města. V obřadním sále hodonínské radnice čekají v podvečer desítky osobností Hodonínska. Dostaly pozvánku na setkání s prezidentem Milošem Zemanem. Krátce před sedmou hodinou večer za zvuku varhan vchází hlava státu v doprovodu starostky Hodonína a jihomoravského hejtmana Michala Haška.

„V Hodoníně je velká nezaměstnanost a my se musíme ptát, proč tomu tak je. Vy máte více informací, než mám já. Budu se ale drobným dílem snažit pomoci," pronáší na adresu hodonínského zastupitelstva prezident Zeman.

VÍCE SE O NÁVŠTĚVĚ PREZIDENTA DOZVÍTE V PÁTEČNÍM VYDÁNÍ DENÍKU.