Rej masek, veselá nálada, různé pochoutky, ale i vůně slivovice. To vše bylo k vidění o uplynulém víkendu v mnoha obcích na Hodonínsku. Lidé totiž slavili masopust.

Malou kuriozitou je Vracov, kde byl karnevalový průvod k vidění v sobotu i v neděli. K ustálenému sdružení Marinka se k tradičním slavnostem připojil i nově vzniklý soubor Vracovjan. Ten se masopustním radovánkám oddal o den dříve, než je obvyklé. „Jsme většinou samí mladí, takže fašank nemůžeme dělat v neděli. Většina z nás se vrací do škol a do práce,“ objasnila Markéta Mikulčíková z Vracovjanu.

Poslední veselice před začátkem postního období a zahájením jarních prací se konaly také například v Miloticích, Ratíškovicích, Blatnici, Bukovanech, Dubňanech, Svatobořicích – Mistříně, ve Velké nad Veličkou či v Hodoníně. Právě v okresním městě masopust po mnoho let chyběl. Slavnosti obnovil Dům kultury před pěti lety. „Na obchůzku nejen po známých osobnostech vyrazili folkloristé i herci.

Oproti loňsku byl rozdíl v tom, že jsme do programu zařadili dechovku. Takže si na své přišli i příznivci této hudby,“ podotkl ředitel hodonínského kulturního domu Zdeněk Grombiřík.

Při fašanku si lidé mohli pochutnat na různých dobrotách, svařáku či nejznámnějším moravském nápoji slivovici. Nechyběl ani starodávný tanec Pod Šable. V průvodu zase kráčely pestré masky od smrtky, kominíka až po myslivce vedoucího medvěda.

„Je dobře, že se něco takového stále dodržuje. Je to opravdu pěkné,“ šeptali si mezi sebou přihlížející, jenž neváhali použít foťáky či dokonce kameru, aby si veselé chvíle mohli kdykoliv připomenout. Radovánky vrcholí pochováním basy. Jde však hlavně o legraci, a tak se při obřadu nápadně připomínajícím pohřeb, probere kdejaký drb z vesnice.

Oblíbenou tradici se rozhodli vzkřísit také v Těmicích. Fašaňk tam 16. února obnoví po více než dvaceti letech. „Chceme, aby se zapojilo co nejvíc lidí a aby se v dědině něco dělo. Nejen chodit z práce do práce,“ řekl Jiří Horák.