Obec si požádala o dotaci, na které závisí, zda se začne na opravách pracovat již v tomto roce. Zatím si musí pracovníci školky radit různými způsoby.

„K celkové opravě budovy mateřské školy nás vede její velmi špatný stav. Neustálé problémy máme s rozvody vody, topením a okny, které jsou na mnoha místech shnilé a často nefunkční. V některých místech nás trápí také statika budovy,“ informoval místostarosta Hovoran Jan Lačňák.


Totální rekonstrukce by se pak podle něj měla týkat rozvodů vody, elektřiny, výměny všech oken a také střechy, z rovné na sedlovou „Opravy se také dotknou ústředního topení, které by mělo být postavené úplně znovu,“ řekl místostarosta.

Opravu budovy vítají také pracovníci mateřské školy. „Několikrát do roka musíme řešit různé problémy. Například jsme byli několikrát zatopení nebo nám praskají trubky ve zdi. Opravdu vidíme opravu jako naléhavou věc, která nemá odkladu,“ netajila se vedoucí učitelka mateřské školy v Hovoranech Hana Horáková.

Problémy, které pracovníci mají, se snaží řešit společně s obcí a často také svépomoci.

„Voláme odborné firmy, které problém vyřeší. Stalo se nám však také, že jsme museli vytopenou místnost likvidovat sami. Některé situace jsou chvílemi až neúnosné,“ řekla Horáková.


Rada obce proto schválila konečnou formu žádosti o dotaci z Norských fondů. V závěru listopadu loňského roku jí pak byla žádost odeslána Centrále pro zahraniční pomoc Ministerstva financí České republiky v Praze. Odtud poté žádost putovala k řediteli sekretariátu sídla Financial Mechanism Office v Bruselu.


Jeho rozhodnutí očekávají hovoranští radní nejpozději v lednu 2009. „Doufáme, že stanovisko bude kladné a potřebné peníze nám budou přiděleny,“ dodal místostarosta.

Obec pro opravu budovy odhadla celkové náklady na zhruba šest set jedenáct tisíc eur, přičemž výše požadovaného grantu je pět set devatenáct tisíc eur. Zbytek peněz na opravu uhradí obec.