„Kapacita azylového bydlení, jehož provoz nejspíš začne prvního ledna, by měla být šest bytů a tři pokoje. K tomu ještě jeden, takzvaný krizový pokoj. Sloužit má pro neočekávané případy," informovala mluvčí kyjovské radnice Barbora Vajčnerová.

Podle koordinátorky komunitního plánování sociálních služeb Kyjovska Adély Svobodové matky s dětmi v azylovém domě zůstanou maximálně rok. „Cena za ubytování se bude pohybovat mezi dvěma až čtyřmi tisíci korunami a bude se odvíjet od počtu ubytovaných," přiblížila Svobodová. Počítá se také s tím, že nově vzniknou dvě pracovní místa.

Změny v poskytování sociálních služeb se dotknou i Kontaktního centra Kyjov a občanské poradny charity. „Ta rozšíří otevírací dobu tak, aby byla přístupnější klientům," sdělila koordinátorka komunitního plánování.

Podle vedoucího Občanské poradny Kyjov Jiřího Bulíčka by měla být pracovní doba rozšířená hned od začátku nového roku. „Zatím poradnu provozujeme v úterý a ve čtvrtek. Klienti nás navštěvují nárazově. Někdy je jejich opravdu hodně, ale z toho někteří odřeknou a máme čekárnu prázdnou," uvedl Bulíček.

Cílem krajského akčního plánu je sjednotit sociální služby stejného typu tak, aby byly poskytované stejně s tím, že program vychází přímo z potřeb lidí. „V Jihomoravském kraji funguje kolem 530 registrovaných jedinečných sociálních služeb. Občas se stávalo, že některé organizace je poskytovaly s různými náklady a kvalitou," upozornila Svobodová.

Na Hodonínsku v současné době funguje jeden azylový dům, v okresním městě. Je tam šest bytů s celkem dvaceti lůžky. „Azylový dům v Kyjově velmi vítáme. Naše kapacita nestačí," dodala vedoucí Domova pro matky s dětmi Hodonín Jana Stehlíková.