Sladký jako med. Toto pořekadlo o včelím produktu platí snad od počátků jeho existence. „Jezte med pravidelně, budete zdraví a krásní,“ hlásají včelaři. Včelí píchnutí prý pomáhá i při revmatu. Osvětu užitečnému létavému hmyzu a jeho produktu už celé jedno století dělá včelařský spolek z Veselí nad Moravou. K jeho dlouhodobým členům patří současný předseda Václav Šťastný.

Když byl malý a píchla ho včela, týden nešel do školy. „Jako malý jsem byl na včelí píchnutí alergický,“ svěřil se Šťastný a dodává, že nyní během chvíle občas schytá deset až patnáct včelích žihadel a nic mu není.

Co je nejzdravější na medu?
Především to je vysoký obsah enzymů, které jsou potřebné pro lidský organismus. Včela, která přinese nektar, vstřebá určité látky, které jsou v květech, ale z vlastního těla dodává právě enzymy.

Co je nepřítelem včel?
Největší obavu způsobuje mor včelího plodu a hniloba.

Mají včely svého lékaře?
Spolek včelařů má svého zdravotního referenta, ale jinak každý včelař je také chovatel včel a spadá pod veterinární správu. Pokud nastane nějaký problém, měli by jej řešit veterináři – včelaři.

Členů z včelařského spolku výrazně ubylo, hrozí, že zanikne?
Bohužel věkový průměr včelařů na Veselsku je kolem šedesáti let. I když mladých včelařů přibývá pomalu a rychle ubývá stávajících, věřím, že se najdou pokračovatelé.

Jaké je využití medu v praxi?
Med má všestranné použití, které je všeobecně známé. V lékařství se hojně využívá i včelí jed do léků na revma. Včelí píchnutí totiž tiší bolesti kloubů.