Po těžkých zdravotních problémech souvisejících s pokročilým stářím ukončili v hodonínské zoo euthanasií život sedmadvacet let staré medvědice Babety. S jejím odchodem podle všeho chov medvědů v okresním městě končí.

Regule mluví jasně: ubikace je malá, nevyhovuje. „Medvědinec už drahnou dobu neodpovídá současným požadavkům,“ potvrdila mluvčí zoologické zahrady v Hodoníně Bohuna Mikulicová. „Chtěli jsme však v něm nechat staré medvědy dožít,“ dodala.

Za mřížemi lze pozorovat ještě samici medvěda malajského Li, která už ale také patří k exemplářům s poměrně pokročilým věkem. Jakmile by zemřela i ona, klece padnou. Místo pak najde nové využití.

Vedení zoo totiž usiluje o rozšíření areálu dále do lesa a v místech, kde dosud stojí medvědinec, by měla vést přístupová cesta do potenciálních nových prostor. A právě to by mohla být šance, jak huňáče v Hodoníně znovu spatřit. Kromě muflonů, srnců a dalších oborních zvířat by totiž v rámci nových ploch mohlo vzniknout i nové útočiště pro medvědy.

Podle předpokladů by v těchto místech pro ně mohlo vyrůst atraktivnější prostředí. „Šlo by o zařízení, které by už plně odpovídalo přirozenému prostředí zvířete. Zřídili bychom tam i brlohy, kam by se medvědi mohli uchýlit na zimu,“ uvedla Mikulicová.

Vše ale závisí na tom, zda se skutečně podaří avizované rozšíření areálu uskutečnit. Pokud ne, medvědi mají červenou. A to po několika desetiletích úspěšného chovu.

O rozšíření areálu vedení zoo usiluje už několik let. Dosud se však záměr nepodařilo dotáhnout do úspěšného konce. „Nemohu říct, za jak dlouho se nám to podaří. Nevím to,“ krčil rameny ředitel zoo Miroslav Frais. „Na přestavování i návštěvníky často kritizovaného medvědince jsme dlouho neměli peníze. Medvědi budou chybět do té doby, než dostaneme nové prostory, protože ve stávající zahradě není nové zařízení s potřebnými parametry kde postavit.“

Ve čtvrtek vyhlíželi brtníka i manželé Boudní, kteří se přišli do zoo podívat se svým potomkem. Spokojit se ale museli jen s menší Malajkou Li. „Je škoda, že v Hodoníně momentálně není nějaký větší medvěd. Jezdíme sem rádi, protože se nám tady líbí. Třeba oproti Brnu je to bomba. Těšíme se, že se tu huňáči znovu objeví,“ shodli se svorně.