„Mám folklór strašně ráda. Ondráši moc fandím a byla bych velmi nerada, kdyby se zrušil. Je to moc dobrý soubor, který podporuje folklór po celé republice,“ říká Anna Fáblíková z Ratíškovic.
Jedno řešení by měla. „Kdyby si to pod sebe vzala třeba kultura, bylo by to dobré,“ zamýšlí se nad problémem vitální důchodkyně.
Než se návštěvníci usazují na lavice, mají možnost seskupení podpořit pomocí petice. Podle prvních odhadů se pera ujímá asi sto příchozích. „Je to jednoduché. Podepsala jsem, protože chci, aby soubor zůstal zachovaný,“ poznamenavá rozhodně Miloslava Špačková.
Mladí zpěváci a tanečníci zanechávají svým výstoupením v lidech obdiv. Místy až herecké okamžiky se divákům velmi líbí. Spokojenost dávají najevo četnými potlesky. Momentální rozpoložení si někteří navíc zpříjemňují skleničkou vína a spokojeně popíjejí. Jsou nadšení.
„Jestli ho zruší, tak jsou to hlupáci. Je to něco moc krásného. Opravdu je to velká škoda, pokud soubor zanikne,“ vyjadřuje svůj názor místní žena, která si přála zůstat v anonymitě. Sama si užívá jen část vystoupení. Musí narychlo odejít. I tak v ní Ondráš zanechává ten nejlepší dojem.
Vrásky na čele však avizované ukončení činnosti dělá zejména samotným umělcům. Všichni věří, že se vše otočí lepším směrem. „Pořád doufám, že se stanovisko ještě změní. V souboru jsem od roku 1999 a bylo by mi strašně líto, kdybychom skončili,“ říká nadšený folklórista Petr Farmačka.
Umělecký vedoucí Čestmír Komárek označil rozkaz o konci jako zaříznutí. „Že máme končit jsme se dozvěděli z novin. Nikdo to s námi neprojednával. Je to moc narychlo. Proto se slovo zaříznutí nebojím použít,“ tvrdí. Posledním dnem Ondrášova života by měl být jedenatřicátý srpen. Pro Komárka by tak skončila etapa dlouhá dvaatřicet let. „Většinový názor je ten, že by soubor měl zůstat zachovaný. Je to škoda, protože se na současnou pozici dostával mnoho let. Navíc zpracovává folklór z České republiky, Slovenska, Maďarska a Rumunska. Hrozící konec mě moc mrzí,“ uzavírá Komárek.