Už patnáct let jezdí Zbyněk Uhýrek z Josefova na tábor do Haluzické hájenky. Začínal jako osmiletý táborník a nyní je oddílovým vedoucím. „Začali jsme sem jezdit s bratrem. V patnácti jsem pokračoval jako instruktor a od osmnácti jsem vedoucí. Když jsem jezdil jako malý kluk, bylo tu fajn, takové bezstarostné. I teď jsme tady dobrá parta, tak doufám, že tu jako vedoucí vydržím co nejdéle," říká třiadvacetiletý Uhýrek.

Na Haluzickou hájenku, kterou spravuje ždánická radnice, jezdí děti už čtyřiadvacet let. Hlavní vedoucí tábora je starostka Násedlovic Vlasta Mokrá. „Už dříve jsme s Domem dětí a mládeže ve Ždánicích, kde jsem také pracovala, jezdívali na tábory. Lákalo nás mít někde svou základnu. Vybrali jsme si právě Haluzickou hájenku, kde je opravdu krásně a je jen kousek. Dříve jsme tábořili u studánky Bezdýnky, která je odtud asi kilometr," vypráví hlavní vedoucí.

Každý z letních turnusů se zaměřuje na jiné téma. Námětem toho, který končí právě dnes a jenž vede následlovická starostka, je safari. Stovka táborníků je zažila i co se týká teplot. Byly jako v Africe. „Počasí nám vyšlo. Děti trávily mnoho dní u bazénu. Ochladilo se až v úterý, kdy jsme měli olympiádu," říká táborová vedoucí.

Jak říkají sami táborníci, právě bazén se jim zamlouval nejvíc. „Na táboře jsme poprvé a moc se nám tu líbí. A nejvíc bazén. Dneska je sice trochu chladno, ale zase tady pro nás připravili spoustu zajímavých her. Je tu sice hezky, ale domů už se těšíme," shodují se tři kamarádky a malé tábornice Adéla Zálešáková, Barbora Šťastná a Adéla Žemlová.

Vedoucí v převleku

Koupání se zamlouvalo i dalším malým návštěvníkům. „Taky jsem si užil bazénu. Mám i oblíbenou táborovou hru," říká také Matěj Paseka, který je v Haluzické hájence už potřetí.

Po celou dobu pobytu sbírají děti korálky, kterým říkají granule. Jelikož jsou na safari, ¨občas se potkají i s lovci. Když je dvojice lovců dostihne, musí jim odevzdat dva korálky. Těch se ale nechtějí vzdát. „Nejmenší to někdy i obrečí. Jednou dokonce, když lovci dorazili, někteří vylézali ven okny," vypráví se smíchem programová vedoucí tábora Klára Mokrá. Podle ní plánování programu nebývá vždycky jednoduché. „Něco si naplánujeme a počasí to úplně zhatí. Letos nám však vyšlo, možná až příliš, takže děti byly i unavené. Přece jen běhat ve čtyřiceti stupních je docela vyčerpávající," poznamenala programová vedoucí.

Také běžné táborové hry se snaží zasadit do daného tématu. Není tak zvláštností, když na táboře někdo potká vedoucího v obleku zvířete. „Měli jsme také řadu soutěží. Například Safari má talent anebo v pondělí večer se uskutečnila soutěž Miss," dodává Mokrá, která povede toto léto ještě jeden turnus. Jeho tématem bude pravěk.