Zařízení zaznamenávající rychlost projíždějících aut využívá v současné době hodně obcí na Hodonínsku. A všechny si jej chválí. Zvyšují bezpečnost. Spokojená je také veřejnost.

Počet měst a vesnic, které si přístroje pořizují, stále roste. „Je rozdíl mezi měřičem okamžité rychlosti a radarem. První typ pouze oznamuje, jakou rychlostí řidič jede. Druhý typ měří a dokumentuje rychlost. Slouží ke zjišťování dopravních přestupků,“ řekl František Vaďura z hodonínské dopravní policie. Také on tvrdí, že počty nejrůznějších měřičů se zvyšují. „Mají je i obce, u kterých bych to nečekal,“ pokyvoval hlavou.

Podle něj by takových zařízení mělo být co nejvíce. Mnoho lidí díky nim sundá včas nohu z plynu a jízdu přizpůsobí. „Myslím si, že pětadevadesát procent šoférů je normálních. Když vidí, že jedou rychleji, tak přibrzdí. A tomu zbytku stejně nic nepomůže,“ pokračuje Vaďura.

V převážné většině případů řidiči svou jízdu usměrní. Své o tom vědí například v Petrově, kde se bezpečnost u vjezdu do obce rapidně zvýšila.

„Výrazně se snížila rychlost v daném úseku, který pro nás není ideální. Z obrovské rovinky, kde každý šlape na plyn, co to dá, vjede do zatáčky. Díky radaru se nám to podařilo stáhnout,“ sdělil petrovský starosta Ladislav Kůřil. Podobně jsou na tom také v Mutěnicích, kde využívají hned tři měřice. Slouží autům přijíždějícím z Dubňan, Hodonína i Brna. V minulosti do obce šoféři doslova vlétli. Díky světelné vizualizaci divokou jízdu krotí.

„I když víme, že přes obec je povolená maximálně padesátikilometrová rychlost, tak spousta řidičů ji ignoruje,“ říká první muž mutěnické radnice Dušan Horák. Starosta považuje měřáky za preventivní opatření, které lidi na silnicích malinko vychovává. „Myslím si, že je to prospěšná věc. Blízko jednoho dokonce bydlím. Je vidět, že když auto přijíždí, tak zpomalí,“ podotýká Horák.

Okresní město Hodonín je v tomto trochu pozadu. Vedení ale rozmístění měřičů plánuje už na tento rok. Mělo by jít o čtyři až pět kusů, které projíždějícího informují o aktuální rychlosti.

Nakonec také samotní řidiči zvyšující se počet různých měřáků a radarů vítají. Uznávají, že mají své opodstatnění. Jde hlavně o psychologický vliv. „Určitě radary registruji. Dávám si na rychlost pozor. Také už se teď snažím jet rychlostí, která je v obci předepsaná, což je padesát,“ tvrdí dvaatřicetiletá Lucie Lekavá z Dolních Bojanovic.