„Soustředili jsme se na podstatu čtení. Po celý měsíc tak u nás budeme mít besedy pro děti ze základních i mateřských škol. Chodí k nám nejen z těch kyjovských, ale zejména z okolních," sdělila Marie Ježková, ředitelka kyjovské knihovny.

Malí čtenáři se tam s knihami seznámí a dozvědí se, kdy vznikly či kdo je vydává. „Připravujeme také besedy zaměřené na večerníčky a přednášky o přírodě a zdravém životním stylu," poznamenala Ježková.

Mimořádnou akcí je v Kyjově vyhlášení čtenáře roku. Toho knihovna představí pětadvacátého března. „S tímto slavnostním vyhlášením je spojené také setkání ředitelů příspěvkových organizací města a Jihomoravského kraje. Chceme jim ukázat, jak s knihou pracovat a jaké mají u nás možnosti," uvedla ředitelka.

Při slavnostním představení čtenáře roku zahraje i Horňácké umělecké muzikantské sdružení pod vedením starosty Velké nad Veličkou Jiřího Pšurného.

Čtenáře roku oznámí také ve Veselí nad Moravou, a to už zítra o půl páté odpoledne. Součástí vyhlášení bude autorské čtení spisovatelky Vladimíry Klimecké, která představí prózu Druhý život Marýny G., za niž získala Cenu knižního klubu.

Měsíc čtenářů v Hodoníně začal vernisáží fotografií skupiny Kontakt. Druhou výstavou, která začala včera, jsou snímky Tibet na křižovatce. „V březnu máme i tradiční ochutnávky, letos si přijdou na své milovníci bábovek. Pro děti jsme připravili pořady Pojďme tvořit do knihovny anebo Noc s Cyrilem a Metodějem. Na ně naváže také večerní čtení s babičkou," uvedla Veronika Bábíková z hodonínské městské knihovny.

Ta po celý březen láká i na výprodej knih. „Jde o ty vyřazené z fondu, a to o naučnou literaturu i beletrii. Brožované výtisky stojí pět korun, vázané deset," informovala knihovnice a upozornila na autorské čtení milotického kastelána Evžena Bočka. To je na programu šestadvacátého března.