Psů v Kyjově je, alespoň těch přihlášených, přes sedm set. Majitelé, kteří mají čtyřnohého přítele v bytě, za něj platí devět set korun. „U nás ve městě je rozdíl, jestli je pes v rodinném domku, nebo v bytě. V domě je to samozřejmě levnější, majitel zaplatí za psa tři sta šedesát korun," sdělila vedoucí kyjovského finančního odboru Hana Churá.

Jak velké škody psi ve městě způsobují, podle ní nejde přesně vyčíslit. Nepořádku, který způsobují spíše psi majitelů, kteří po čtyřnohých miláčcích neuklízejí, se však snaží zabránit alespoň tím, že lidé mají zdarma k dispozici sáčky na psí exkrementy.

V Hodoníně mohou lidé s klidným svědomím odepnout vodítko na šesti místech. Například na loukách u sídliště Jihovýchod, v části Dvořákovy ulice nebo v parku v Sadové ulici. Vyrazí-li člověk se psem bez vodítka na jiných místech, hrozí mu pokuta. Stejně tak za neuklizení po psovi. „V tomto případě hrozí pokuta až tisíc korun. Kontrolám se věnujeme už několik a let, a troufám si říct, že se situace zlepšuje. Nikdy to ale nebude stoprocentní," uvedl ředitel hodonínských strážníků Jindřich Vašíček.

Místa pro volný pohyb psů pejskaři využívají. „Chodíme právě do parku na Sadové, protože psa tam můžeme pustit. Jinak ho mám na vodítku. Co se týče poplatků za psy, přijdou mi zbytečné, vzhledem k tomu, že já po něm uklízím. V Hodoníně navíc jsou docela vysoké," zmínila se například majitelka tříletého Jimmyho Lucie Smetanová.

Částka, kterou lidé za prvního přihlášeného psa v Hodoníně zaplatí, je sedm set osmdesát korun. „Poplatek však není za to, aby měla obec na úklid po psech. Plní v podstatě dvě funkce, a jedna z nich je regulační. Takže čím větší ten poplatek bude, tím méně psů bude ve městě. To se však platí obecně u všech poplatků, které jsou," řekl vedoucí hodonínského odboru ekonomiky a financi Marián Maňák. Druhou funkcí je tak, že peníze, které platí majitelé, jsou dalším příjmem do rozpočtu města.

Tato částka vznikla jakoby zprůměrňováním. „Dříve se cena lišila od místa, kde lidé bydleli. Takže třeba na Pánově či Nesytě platili méně, než lidé v centru," vysvětlil Maňák. Ani tam nemají přesně vyčíslené, jak nákladný je úklid po psech. Snaží se však jednat preventivně. „K dostání jsou sáčky, a to buď papírové nebo igelitové. Kromě na úřadu si je lidí mohou vzít i v parku. Navíc se snažíme, aby bylo na místech, kde lidé venčí, hodně odpadkových košů," informovala Dita Šprinclová z hodonínského oddělení údržby a zeleně.

O devadesát procent kleslo znečištění prostranství v Hýslech. „Venku máme sáčky a pravidelně je doplňujeme. Lidé se naučili je používat," sdělil hýselský starosta Tibor Skalka.

Stokorunové částky platí také obyvatelé Veselí nad Moravou. Za psa v bytě je to sedm set korun, za psa v domku tři sta korun. Zvýhodnění bývají příjemci důchodů.

Nejnižší částku platí lidé ve Starém Poddvorově, a to padesát korun. „Je to minimum. Já jsem ovšem pro zrušení poplatků na dědinách. Význam to má podle mě ve městech, ale na vesnici je už skoro samozřejmost, že má každý před domem nějakého hlídače," řekla poddvorovská starostka Drahoslava Veselská.