Města, vesnice i mikroregiony vydaly před koncem roku vlastní kalendáře. Přestože o ně mají místní zájem, podstatná část jich zůstává pro reprezentační ú­čely.

V okresním městě šlo do prodeje dvě stě padesát výtisků. Nástěnné kalendáře na rok 2014 s kresbami známých hodonínských budov a staveb od malíře a sochaře Jana Buchty byly a stále jsou k dostání jak v turistickém informačním centru, tak také 
v Knihkupectví Zdenky Dvořákové. „Celkový náklad byl osm set kalendářů, z nich šlo sto padesát kusů k prodeji do informačního centra a stovka do knihkupectví. V této chvíli máme na infocentru prodáno asi osmdesát kusů, v knihkupectví jde asi o šedesát kalendářů," sdělila mluvčí hodonínské radnice Barbora Lahová.

V knihkupectví si zájem u zákazníků pochvalují. I přesto, že mají v nabídce i jiné kalendáře, ten hodonínský se prodává nejvíce. „Město dělá určitě dobře, že něco takového lidem nabízí. Zájem je veliký. Lidé si výtisk nekupují jen jako kalendář, zejména ti, kteří se o město více zajímají, si jej totiž doma uchovávají i do dalších roků. Přece jen se z nich za nějaký čas stává historie. Například místa, která jsou zobrazená v letošním kalendáři, mohou za pár let vypadat úplně jinak," zhodnotila Zdenka Dvořáková.

Zbylé výtisky zůstaly pro reprezentační potřeby hodonínské radnice. Ta jimi obdarovává například oficiální návštěvy.

Největší zájem mají o kalendáře kupující obvykle ihned po oznámení o prodeji a před Vánoci. „Spousta lidí je vybere jako dárek nebo je sbírají a rozšiřují tak svoji kalendářovou sbírku s tématikou Hodonína. Největší zájem měli lidé o kalendář se starými budovami města a o ten s osobnostmi Hodonína," sdělila mluvčí hodonínské radnice s tím, že letošní zájem je v porovnání s minulými lety menší. „V polovině ledna je prodaných více než polovina výtisků," podotkla mluvčí města.

V nabídce jsou stále také kalendáře s fotografiemi Veselí nad Moravou. I tady většina z nich slouží propagaci města. „Poslední čísla máme ke konci roku 2013, a to jich bylo prodaných přes padesát kusů," informovala Jitka Tomečková z oddělení kanceláře starosty ve Veselí nad Moravou.

Na rok 2014 vznikl poprvé i kalendář Moravského Písku. A sklidil úspěch. „Zejména ke konci roku byl o něj velký zájem. Po Novém roce ještě občas někdo přijde, ale nejvíce zájemců jsme měli před koncem minulého roku," sdělil starosta Moravského Písku Miroslav Dula.

Kromě celkem dvaapadesáti fotografií, na kterých se najdou zejména místní, je kalendář plný důležitých informací o dění v obci. K dostání jsou na obecním úřadu. „Máme v něm uvedené termíny vývozu běžného i biologického odpadu. Další poznámky patří akcím u nás, například o plesech a dalších událostech, které nás v tomto roce čekají," podotkl Dula.

Po loňské pauze má svůj stolní kalendář mikroregion Ždánicko. „Pro devět členů jsme objednali celkem dvanáct set kusů. Každý si vzal tolik, kolik uznal za vhodné, že prodá. Menší obce například padesát, my v Násedlovicích jsme jich měli dvě stě, což je nejvíce ze všech a zbylo nám už jen asi dvacet kusů. Ty ale dáme do tombol na plesech. Ještě teď však chodí lidé s tím, že na něj zapomněli a chtějí jej," řekla předsedkyně mikroregionu Ždánicko a starostka Násedlovic Vlasta Mokrá.

Podle ní si na kalendář Zdánicka obyvatelé mikroregionu zvykli a zájem je velký. „Rok od roku určitě roste," dodala Mokrá.