Zatím nesvítíme, ale s přípravami vánoční výzdoby už jsme začali, hlásila Petra Maršounová ze znojemské radnice. Světla už ve městě umístili na sloupy veřejného osvětlení. „Výzdobu radniční věže plánujeme na konec listopadu. Vše rozsvítíme třetího prosince,“ prozradila Maršounová.

Přípravy na vánoční období už odstartovaly i v jiných městech jihomoravského příhraničí. A postupně odtajňují adventní program.

Vánoce 2017. Pro zvětšení klikněte.

Na novou podobu vánočních stromů se mohou těšit obyvatelé všech břeclavských místních částí. „Zakoupili jsme na ně novou výzdobu,“ uvedl mluvčí Břeclavi Jiří Holobrádek.

Světelné řetězy a stékající krápníky zase obsypou stromy v Hodoníně.

Ani v obchodech nezůstávají pozadu. „Zákazníkům již nabízíme tematicky balené výrobky,“ informovala mluvčí společnosti Lidl Zuzana Holá. Stejně tak i obchodní řetězec Tesco. „Do vánočního hávu se naše prodejny zahalí od třináctého listopadu,“ podotkl za řetězec Václav Koukolíček.

Ač někoho již od listopadu vánočně laděné obchody odrazují, Břeclavanka Petra Hlávková se těší. „Není důvod se rozčilovat. Každý může s přípravou Vánoc začít, kdy chce,“ myslí si Hlávková.

Rozličné předvánoční programy připravují města a obce na Břeclavsku. V Břeclavi se po roce vánoční trhy vrátí na pěší zónu, kde se lidé mohou těšit na vystoupení žáků všech tamních škol. V turisty hojně navštěvovaném Mikulově zase chystají Vánoce pod radnicí. „Letos se chceme zaměřit na tradiční zvyky jako lití olova a podobně,“ zmínila Lenka Křivánková z městské společnosti Mikulovská rozvojová, jež program zajišťuje.

Fantazii zapojí lidé v Hodoníně. „Součástí trhu bude malování vánočních ozdob podle přání zákazníka,“ přiblížila nabídku hodonínských trhů mluvčí pořádajícího domu kultury Petra Tomanová. A vánoční náladu v Kyjově na Hodonínsku budou rozdávat andělé na chůdách.

Letošní program Znojemského Adventu se vrátí zpět na Masarykovo náměstí. „Nabízí atraktivní prostor pro všechna představení,“ osvětlil místostarosta Znojma, kde budou mít letos dva vánoční stromy, Jan Grois. Návštěvníci se mohou těšit na hudbu Stanislava Hložka či Josefa Vágnera. Milovníky filmů potěší zimní kino a na sportu chtivé čeká nové kluziště.

Kdy rozsvítí vánoční stromy
· Břeclav: břeclavský vánoční strom rozsvítí první adventní neděli 3. prosince
· Mikulov: zatím utajované překvapení chystají na 3. prosince v Mikulově, kdy rozsvítí vánoční strom
· Hustopeče: v sobotu 2. prosince se rozzáří strom na Dukelském náměstí v Hustopečích 

· Hodonín: přesně v 18.15 v neděli 3. prosince zazáří strom na Masarykově náměstí v Hodoníně 

· Znojmo: znojemský strom rozsvítí také 3. prosince