„Výše místního poplatku činí čtvrtletně pět tisíc korun za provozovaný přístroj,“ informovala mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková. Zatímco provozovatelé automatů tak budou muset oželet část zisku, rozpočet města si přijde na balík peněz.

„Poplatek se platí pouze za provozovaný přístroj, ale i kdyby byla v provozu jen polovina videoloterijních terminálů, pro městskou kasu by to znamenalo roční příjem pohybující se okolo částky tři miliony korun,“ podotkla Kotásková a dodala, že k sedmnáctému březnu tohoto roku bylo na území Hodonína povolenou tři sta devět přístrojů. Zavedení vyhlášky městu umožnila novelizace zákona o místních poplatcích.

Podle hodonínské starostky Milany Grauové se jedná o jedinou teoretickou možnost, jak omezí množství videoterminálů ve městě. Novelu zákona, která by obcím umožnila regulovat klasické výherní automaty i videoloterijní terminály, totiž vetoval v červnu prezident Václav Klaus.

Právě provozovatelé heren a barů nahrazují klasické výherní automaty za videoterminály, aby ušetřili na poplatcích, jež musí odvádět do kasy města.

„Z klasického výherního automatu má město v průměru sedmdesát tisíc měsíčně, a to i kdyby automat vydělal jednu korunu,“ přiblížil situaci jeden z prodejců zábavní techniky. Jak také uvedl, i kdyby zastupitelstvo schválilo vyhlášku o jejich zpoplatnění, pořád firma ušetří.

U hráčů podle jeho slov až tak videoterminály oblíbené nejsou, protože u klasického automatu stačí minimální sázka pět korun u videoterminálu je stokoruna málo.

O zavedení vyhlášky uvažují také v Kyjově a Veselí nad Moravou. „ Dostáváme se do situace, kdy klasické výherní automaty nahrazují videoterminály,“ uvedl kyjovský místostarosta Antonín Kuchař. Ten také podotkl, že proti hracím automatům je potřeba bojovat, protože se množí sociálně patologické jevy, mezi které patří i gamblérství.

Jednání o případných poplatcích za videoterminály se už uskutečnily také ve Strážnici, kde evidují třináct těchto zařízení. Naopak ve Vracově už vyhlášku schválili.