Kvůli posílení městské policie radní už dříve schválili navýšení pracovních pozic na osmnáct, momentálně je však kyjovských strážníků jen čtrnáct. „Nikdy jsme stavu osmnácti strážníků nedosáhli, nejvíc nás bylo v roce 2015 nebo 2016. Tehdy nás bylo sedmnáct. Od té doby to stagnuje,“ řekl Deníku velitel kyjovských strážníků Lubomír Plachý.

Zájem o službu v uniformě postupně opadl. „Z jakého důvodu, se můžeme dohadovat. Byly doby, kdy se na jedno volné místo strážníka hlásilo až pětadvacet uchazečů,“ připomněl na zastupitelstvu radní Antonín Kuchař, který byl pověřený řízením městské policie.

Autobusové nádraží v Kyjově a jeho nejbližší okolí.
VIDEO: Kyjov řeší bezpečí u nádraží. Alkohol, žebrání a drogy zakáže vyhláška

Jak dále uvedl, v posledních konkurzech se o místo ucházeli už jen maximálně tři zájemci. Podle radního Kuchaře navíc řada strážníků stráví ve službě jen pár let a poté přijme například nabídku republikové policie.

„Můžeme se bavit o tom, že je to hlavně díky mzdovému ohodnocení, benefitům, které nabízí a řekněme i zajímavější, pestřejší práci,“ nastínil Kuchař. Příklad? Jen za poslední půlrok k republikové policii přešli tři kyjovští strážníci.

Kvůli vylepšení podmínek Kyjov nedávno schválil navýšení balíku určeného na mzdy o půl milionu korun. Tajemník kyjovské radnice Filip Zdražil současně připomněl, že se od začátku roku zvýšilo také osobní ohodnocení o patnáct set korun.

  • Okolí autobusového nádraží v Kyjově
Zdroj: Deník/Petr Turek

„Motivační příspěvek padesát tisíc při náboru je pro zkušenějšího člověka, protože se nám hlásí lidi, kteří s touto prací nemají zpravidla žádné zkušenosti. Přichází z úplně jiných profesí,“ poukázal tajemník Zdražil. Zastupitel Pavel Berka navíc ještě navrhoval pro strážníky stabilizační příplatek.

Jak je to s penězi v začátku?

  • Nastupující strážník bez praxe má hrubý plat 22 tisíc.
  • Musí však absolvovat tříměsíční kurz a složit zkoušku způsobilosti.
  • Po tu dobu je také bez osobního ohodnocení či odměn.
Snímek je ilustrační.
Zneužívání poukazů na taxi? Kyjov zpřísnil podmínky, nově až od sedmdesáti let

Jak zmínil starosta František Lukl, současnou prioritou je navíc sehnat psovody. „V minulosti se nám to osvědčilo. Bohužel takový strážník je se psem čtyřiadvacet hodin denně,“ podotkl starosta. Chtěl tak vysvětlit to, že vycvičeného psa si nemohou předávat jednotliví strážníci ze směny na směnu. S další půlmilionovou částkou počítají Kyjovští na rozšíření kamerového systému.

Dále pak připravují pro rozšířený kamerový systém operační centrum se čtyřiadvacetihodinovým dohledem, které by mohlo být v prostorech po Komerční bance. Chystá se také rekonstrukce současné služebny. Letos má vzniknout projekt, příští rok pak přijdou na řadu stavební práce.