Název: COUNTRY BÁL

Kde: Mikulčice, KD
Kdy: Sobota, 20.00

Atmosféra Divokého západu bude cítit ve všech koutech mikulčického kulturního domu. Už zítra jej totiž obsadí pánové v kloboucích a kožených vestách s třásněmi. Doprovodí je dámy v sukních či krajkovaných barevných šatech. Přijdou už na šestadvacátý ročník Country bálu. „Stylové oblečení samozřejmě není povinné, ale kvůli prožitku je to vždycky lepší," vzkázala za spolupořádající středisko Junák Mikulčice Jana Blablová. O hudební doprovodný program se postará kapela Countrio, zraky návštěvníků potěší taneční skupina Black and White se stylovým vystoupením. „Předvede se také jeden náš skautský oddíl Rybaříci. Co si ale jeho malí členové připravili, je překvapení," řekla Blablová. Kdo se bude chtít občerstvit, najde útočiště v mexickém baru Tajumulco. K zakousnutí budou připravené speciality, jako tortilly, fajitas, palačinky nebo mexický guláš. Alkoholickým nápojům bude vévodit tequila. Každou hodinu totiž na návštěvníky čeká takzvaná rychlá smrt. „Normálně je tequila za padesát korun, vždycky po hodině na několik minut vyhlásíme akci, při které bude jen za polovinu," vysvětlila podmínky Blablová. Večer v country stylu doplní výstavka fotografií dětí z oddílů střediska Junák, na jehož chod půjde veškerý výtěžek z bálu. Ti, co nestihli zakoupit vstupenku v předprodeji, nemusí zoufat. K dostání budou také přímo na místě. Zaplatí za ni sto padesát korun. „Každoročně se setkáváme s velkým zájmem, obvykle jsme tak vstupenky rozprodali už v předprodeji. Letos jsme udělali změnu, takže lístek na zábavný večer si lidé zakoupí také v pokladně kulturního domu," uvedla Blablová. Country bál v Mikulčicích začíná v osm hodin večer.

Název: OTEVÍRÁNÍ STUDÁNEK

Kde: Tvarožná Lhota
Kdy: Neděle, 13.30

Pomoct přírodě mohou děti i dospělí pozítří odpoledne na loukách Bílých Karpat. Dobrovolníci tam vyčistí studánky od nánosů či křoví a symbolicky je tak odemknou. „Předpokládám, že stihneme vyčistit tak dvě studánky. Když budeme rychlí, tak možná i tři. V plánu je také sirný pramen," sdělil vedoucí místní pobočky sdružení Inex Vít Hrdoušek. Sraz všech účastníků je v půl druhé odpoledne před Muzeem oskeruší ve Tvarožné Lhotě. „Společně pak půjdeme s baťůžky a se svačinou na karpatské louky. Děti poznají krásy přírody a mohou si také zahrát nějaké hry," doplnil Hrdoušek. Po práci pomocníci zamíří na nedalekou Salaš Travičná. „Pro nejmenší jsme připravili ukázku výroby pomlázky z proutí. Když bude zima, zahřejí se bylinkovým čajem. Samozřejmostí je drobné občerstvení pro všechny," uvedl Hrdoušek. Akci stylově zakončí zpívání u táboráku a opékání buřtů nad ohněm.

Název: JARNÍ ZPÍVÁNÍ

Kde: Kyjov, náměstí
Kdy: Neděle, 14.00

Už pojedenácté se pozítří na Masarykově náměstí v Kyjově setkají folklorní pěvecké sbory a přivítají jaro. „Kromě mužáků ze Slováckého souboru Kyjov vystoupí také Hanácký mužský sbor Rovina z Olomouce, Paniháj z Moravan a další z Vlčnova, Kudlovic a Staré Břeclavi. Doplní je ženský sbor Netáta ze Strání," vyjmenoval za pořádající kyjovský Slovácký soubor Jiří Petrů. Všichni folkloristé na úvod zazpívají několik písní, mezi nimiž budou například Není lepší jak v nedělu, dyž sa všecí chlapci zejdú, nebo Ten Kyjovský starosta, aj to sú hodný pán. „Poté se každý ze sborů představí jednou regionální písní. Další pásmo už bude v režii kyjovských Tragačnic, které si vzaly na starosti moderování hudebního odpoledne," přiblížil program Petrů. Při poslechu lidových písní mohou příchozí na náměstí ochutnat a zakoupit vína od místních vinařů. Připravené jsou také zabijačkové speciality. Tradiční střetnutí nazvané Jarní zpívání v Kyjově začíná dvě hodiny po poledni.

Název: VÍTÁNÍ LVÍČKŮ

Kde: Hodonín, ZOO
Kdy: Neděle, 16.00

Středem pozornosti hodonínské zoo a jejích návštěvníků se pozítří stanou dva bílí lvíčci, sameček Samba a jeho kamarádka Nadira. Všichni je společně přivítají v jejich novém působišti v pavilonu velkých koček. „Teprve nedávno jsme je tam přestěhovali. Chtěli jsme jim poskytnout podmínky, které by splňovaly požadavky na chov těchto vzácných zvířat. Naším přáním zároveň bylo, aby dostatečně vyzněla i jejich krása," uvedl ředitel zoo Martin Krug. Kdo přijde atraktivní lví duo pozítří odpoledne do zoo přivítat, může si ještě předtím v areálu U Červených domků od půl druhé užít zábavný program. Hlavně dětem je určená soutěž s názvem Lví stezka, výtvarný workshop zaměřený na výrobu hraček nebo malování na chodníku. O příjemnou atmosféru se postará hudební skupina Helemese. Vyvrcholením odpoledne bude slavnostní uvítání lvíčků, které se uskuteční ve čtyři hodiny odpoledne u pavilonu velkých kočkovitých šelem. Samba i Nadira při něm dostanou dárky v podobě hraček, které pro ně děti v odpoledním programu vyrobí.