„Myslím si, že je to dobrý počin, který zvýší bezpečnost a dostane cyklisty z blízké silnice,“ řekl Roman Klimek, ředitel ždánického Domu dětí a mládeže, který má blízko táborovou základnu Haluzickou hájenku.


I PRO CESTU DO PRÁCE


Právě odklonit cyklisty z frekventované silnice druhé třídy spojující Kyjov a Kroměříž byl jeden z hlavních důvodů vznikající novinky. „Cílem je nabídnout lidem alternativní možnosti cestování ke stávajícím, hlavně pak k automobilové dopravě. Nová cyklostezka má v první řadě sloužit obyvatelům Mouchnic při cestě do školy či zaměstnání, ve druhé pak příznivcům cyklistiky a turistům,“ vysvětlil mluvčí kyjovské radnice Filip Zdražil.

Trasa stavby za víc než osmnáct milionů korun začne v Bohuslavicích u Art mlýnu, který je kulturním střediskem, v němž sídlí i muzeum. Povede po stávajících polních cestách podél trati Brno – Vlárský průsmyk. Další pokračování bude po nynější lesní cestě směrem k železniční zastávce Jestřabice, na zmiňované dráze. „Stavební práce mají být hotové na přelomu srpna a září,“ řekl Zdražil.


S RŮZNÝMI POVRCHY


Nová cyklostezka bude široká tři metry a její povrch bude kamenný, mlatový i asfaltový. V budoucnu se očekává její propojení s mezinárodní cyklistickou tratí Euro Velo4. Její čtyři tisíce kilometrů vedou od francouzského pobřeží až do ukrajinského Kyjeva.