Odpověď: „Je jedině litr." Kupující: „Tak to je výzva!" I takové rozhovory byly ke slyšení v mutěnickém vinařském areálu, kudy vedla hned trojice tras putování.

Většina jeho účastníků ale dávala přednost oblíbenému burčáku, nebo vínu. „Přijeli jsme především z Brna, pak také z Břeclavi a Rozstání u Prostějova. Doporučila nám to tady Zuzka. Zatím jsme vyzkoušeli jen burčák, ale budeme tady až do večera, máme totiž domluvený nocleh," říká Barbora Havlíčková z Brna. Ta vyrazila do Mutěnic na doporučení kamarádky z Břeclavi Zuzany Štrbákové, která pětici vede.

Kvarteto mladíků dorazilo na Slovácko až z české metropole. „Jsme tady poprvé a vydržíme tady až do padnutí," směje se Dan Šíma z Prahy.

Za pobytem v kraji vína zamířil také brněnský pár Eva Bendová s Pavlem Řezníčkem. „Dnes je sice oproti loňsku trochu zima, ale věřím, že se nám podaří zahřát. Když jsme na burčákovém pochodu, tak k tomu pijeme burčák. Stejně jako loni se vydáváme na devítikilometrovou trať," prozrazuje Eva Bendová.

Pod Búdama se cítí jako doma i Lucie Hanáková z Ostravy. „Jsem tady podruhé a vracím se proto, že je to nejlepší a super akce. Stihla jsem sice projít jen sklepy, což ale úplně stačilo. Byli jsme tady s manželem a sestrou, ale letos nás přijelo víc a dáme si devět kilometrů," vypráví Ostravačka.

Po udělení razítka přemýšlí bruntálskoostravský pár Michal Adamec a Barbora Palkovská, kterou trasou se vydat. „Jezdím sem už šest roků. Dnes to vypadá, že bude míň lidí, což je dobře, protože bude volnější cesta. Vždycky chodíváme nejdelší žlutou trasu, a to pozpátku. Určitě si dám po cestě burčáček a slivovičku," nastiňuje sobotní plány rodák z Bruntálu s tím, že domů chystají přivést výslužku v podobě burčáku a sýra.

Zároveň se dovídá o možnosti stanování. „Možná někdy v budoucnu by se o tom dalo uvažovat," pousmál se Adamec.

Na své si přichází také vinaři. „Více lidí má zájem o červený burčák než bílý. Nabízíme směsku Modrého Portugalu s André, ten si od nás bral i jeden Němec a podle jeho tlumočníka mu chutnal," sděluje Roman Švagerka.

Sháňku po červeném burčáku potvrzuje i Jana Svobodová. „Víno si lidé berou většinou až na závěr, před odjezdem. Vždycky to tady bývá živé s muzikanty, především harmonikář to dokáže rozjet a téměř nestíháme," říká při nalévání Jana Svobodová.

Pořadatelé odhadují, že by letošní návštěvnost mohla dosáhnout té rekordní, loňské. To se mezi vinohrady pobavilo kolem patnácti tisíc lidí. „Jsou tady například harmonikáři, dechovka i cimbálky, jde ale vždy o soukromou organizaci. Jelikož je vstupné neplacené, tak účast odhadujeme nejvíce podle autobusů a vlaků. Návštěvnostně jde pro Mutěnice bezkonkurečně o největší akce, ještě na otevřené sklepy chodí kolem dvou a půl tisíce lidí," upozorňuje kulturní pracovník mutěnického obecního úřadu Vladimír Trávník.

Při pochodu mívají práci také zdravotníci. Podle zpráv přímo z jejich stanoviště krátce po sobotním poledni si jeden z účastníků při pádu rozřezal ruku tak, že musel do nemocnice na šití.