Mexiko, Indie, Makedonie, Kurdistán a Kolumbie. V tomto pořadí nastoupily zahraniční soubory ve čtvrtek dopoledne na scénu amfiteátru Zámek ve Strážnici. Diváci tak mohli sledovat první vystupující letošního Mezinárodního folklorního festivalu.

Účinkující ze tří kontinentů a pěti zemí bavili v pořadu Z krajin za obzorem na úvod svými vystoupeními pro školy, které si však nenechali ujít ani někteří mladší či starší návštěvníci.

Při hlavním programu se tanečnice, tanečníci a muzikanti z těchto zahraničních souborů z Ameriky, Asie a Evropy přestaví v pátek od 22.30. Tedy nedlouho po slavnostním zahájení 79. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice, které bude na pořadu od páteční dvacáté hodiny. Souvisle si však mohou hosté folklorní svátek užívat už od sedmnácté hodiny. Těšit se lze celkem na čtyřicet pořadů, 3 380 účinkujících z České republiky a 245 ze zahraničí.

Předpokládáme, že návštěvnost bude jako v loňském roce, možná s mírným navýšením. Tedy mezi pětatřiceti až čtyřiceti tisíci návštěvníky,“ uvedl před časem ředitel pořádajícího Národního ústavu lidové kultury, Martin Šimša.

VIDĚLI JSTE? Oblékl si jen ponožky. Nahý muž z Hodonínska se procházel městem

Pouze v ponožkách se procházel ve dvě hodiny ráno Brnem pětačtyřicetiletý muž. | Video: MP Brno