Celkem letošní už osmasedmdesátý ročník nabízí osmatřicet festivalových pořadů, v nichž vystoupí více než tři tisíce účinkujících z České republiky a 230 ze zahraničí. Kromě dvou skupin ze Slovenska baví návštěvníky mezinárodní folklorní přehlídky také soubory z USA, Holandska, Jižní Koreji a Maďarska. Ty se mimo jiné přestaví jak o páteční, tak i o sobotní noci.

Sobota patří také populární Soutěži o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. Do dopoledního semifinále na Zahradě postupují čtyři desítky krojovaných tanečníků z regionálních soutěží. Ti nejlepší se pak na finále přesunou.

Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici - ilustrační foto.
Tipy na víkend na Hodonínsku: největší folklorní festival a den pro děti

„K postupujícím z předkola se ve finále přidají vítězové sedmi regionálních kol, aby společně s diváky, muzikanty, dalšími účinkujícími a moderátorem Ladislavem Šimečkem vytvořili strhující atmosféru v amfiteátru Zámek. Prožijte s námi letní odpoledne naplněné pestrostí slavnostních krojů, krásou verbuňkových figur protknutých příjemnými tóny cimbálové muziky doprovázející předzpěv verbuňkových písní v podání mladých tanečníků,“ uvedla autorka pořadu Jarmila Teturová.

Mezi nejvyhledávanější programy patří také Slavnostní průvod Strážnicí, který i letos vyjde od Skalické brány směrem do centra města. Naopak po delší přestávce se do nabídky festivalu vrací pořad Domovina, který je věnovaný kulturnímu dědictví národnostních menšin žijících na území České republiky.

Taneční skupina Arcoballeno přivezla do Strážnice titul dvojnásobných 1.vícemistrů světa.
Čtyřdenní taneční maraton. Dívky za Strážnice bodovaly na mistrovství v Maďarsku

Ten začíná v sobotu v podvečer, v osmnáct hodin. „Nejmenší západoslovanský národ si udržel svůj jazyk a kulturu po staletí, i když slovanské obyvatelstvo v Lužici nikdy nemělo svoji šlechtu, nezískalo většinu v žádném velkém městě a nevytvořilo vlastní stát. Tím důležitější byly a jsou pro život Lužických Srbů tradice, zvlášť silné v katolické oblasti v okolí kláštera Marijina hwězda, známé velikonočními procesími se stovkami zpívajících jezdců – křižerjo,“ uvedli k programu autoři Vojtěch Kouba a Jana Šiktancová.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Pro doplnění, celkem se festivalu, který potrvá až do nedělního podvečera, zúčastní celkem 123 souborů a skupin z České republiky, čtyřiačtyřicet soutěžících ve verbuňku a jednadvacet lidových řemeslníků. V zábavních střediscích se vystřídá třináct cimbálových a pět dechových hudeb. Tématy letošního ročníku jsou Horňácko a kulturní dědictví UNESCO.

Prodloužený folklorní víkend ještě navíc obohacují pořady Folklorního festivalu Dětská Strážnice, která letos vstoupila do svého jednačtyřicátého ročníku.